ABD'den 'Tuna-1' Açıklaması

ABD'den 'Tuna-1' Açıklaması
ABD, İspanya'dan aldığı yükü teslim etmek için Libya'ya giderken Tobruk yakınlarında uğradığı saldırı sonucu Tuna-1 adli kuru yük gemisinde yaşamını yitiren Türk mürettebatın ailesine başsağlığı diledi. Dışişleri...

ABD, İspanya'dan aldığı yükü teslim etmek için Libya'ya giderken Tobruk yakınlarında uğradığı saldırı sonucu Tuna-1 adli kuru yük gemisinde yaşamını yitiren Türk mürettebatın ailesine başsağlığı diledi. Dışişleri Bakanlığı Sözcü Vekili Marie Harf, günlük basın toplantısında, yük gemisine saldırıya ilişkin soru üzerine, konudan kaygı duyduklarını belirterek, "Saldırıda ölen Türk mürettebatının ailesine başsağlığı, yaralananlara da acil şifalar diliyoruz. Libya konusunda, söylediğimiz gibi, Birleşmiş Milletler'in (BM) ve BM Libya Özel Temsilcisi'nin ülkede ulusal birlik hükümeti kurulması çabalarına desteğimizi sürdürüyoruz" dedi.

Libya'nın Tobruk Limanına giderken ağır silahlı saldırıya uğrayan Türk kuru yük gemisi, bölgeden uzaklaşmaya çalışırken iki ayrı hava saldırısının hedefi olmuş, geminin 3. kaptanının öldüğü, mürettebattan yaralananların bulunduğu açıklanmıştı. Saldırıyı, Tobruk hükümetine bağlı Hava Kuvvetleri Komutanlığı üstlenmişti.

ANKARA BELEDİYE BAŞKANI'NIN ADI BİLE ANILMAYACAK

Marie Harf, Türkiye'nin ev sahipliğinde 13-14 Mayıs 2015 tarihlerinde Antalya'da düzenlenecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek'in Baltimore'daki polis şiddeti için Twitter üzerinden ''Hadi sarışın cevap versene. Come on blonde answer now'' mesajının gündeme gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya verdiği yanıtta da, ''Bu gündeme gelir mi? Bunu hala umursayanlar olduğuna bile inanamıyorum. Ankara Belediye Başkanı'nın adının bile anılacağını düşünmüyorum. NATO müttefikleri ile bir arada olacağız, Ankara Belediye Başkanı'nın bu konularla bir ilgisi yok. Bu başka bir düzey. NATO Dışişleri Bakanları toplantısı ve çok açık ki, NATO'nun taraf olduğu bir çok konu var, Rusya, Ukrayna gibi. Bu konuları ele alacağız" dedi.