Eylem Tok Duruşmasında Flaş Gelişme!

Son Dakika... Eylem Tok ve oğlu 14 Haziran'da ABD'de yakalandı.18.00'da başlayan duruşma ertelendi. Eylem Tok 27 Haziran gününe kadar tutuklu kalmaya devam edecek. Aktarılan son bilgiye göre Timur Cihantimur da hakim karşısına çıktı.

TİMUR CİHANTİMUR HAKİM KARŞISINDA!

Aktarılan bilgilere göre: ABD'den canlı Timur Cihantimur'un davası da ertelendi, tutukluluğa devam kararı verildi. Timur Cihantimur mahkeme salonuna bej bir cezaevi kıyafetiyle geldi. Connecticut'ta normal bir cezaevi olmayan çocukların kaldığı rehabilitasyon cezaevinde kaldığı öğrenildi. Avukatları koşullarının çok kötü olduğunu belirterek serbest bırakılmasını talep etti. Mahkeme bu talepleri reddederek bazı eksikliklerin de giderilmesi için duruşmayı 20 Haziran perşembe 15:30'a erteledi.

18 yaşından küçük olmasından dolayı hakim Eylem Tok ve oğlunu ayrı değerlendirdi. Eylem Tok'un avukatıyla Cihantimur'un avukatı farklıydi. Eylem Tok'un 1, oğlunun 2 avukatı vardı. Çocuk olmasından dolayı elleri kelepçesiz şekilde salona getirildi.

Gazeteci Mehmet Sümer "Hakim dosyaya hakim değil, çok eksiği var" yorumunda bulundu.

DURUŞMA ERTELENDİ

Eylem Tok'un avukatı duruşmayı erteletmek istedi ve hakim tarafından kabul edildi. Duruşma 27 Haziran gününe ertelendi Diğer duruşmaya kadar Eylem Tok ve oğlu tutuklu kalmaya devam edecek.

Eylem Tok saçını kestirip, sarıya boyatmış olması dikkat çekti. Oğlu Timur Cihantimur duruşma salonuna getirilmedi.

SALONDAN ÇIKARKEN 'ALLAHU EKBER' DİYE BAĞIRDI

Gazeteci Mehmet Sümer Washington DC'den Halk TV'ye bağlanarak şu bilgileri verdi:

"Avukatı geç geldi, önce onu söyleyelim, dolayısıyla duruşma 20 dakika geç başladı. Timur Cihantimur öğleden sonra 01.30'da hakim karşısına çıkacak. Hakim ikisinin duruşmasını birbirinden ayırdı. Sabah duruşmasında sadece Eylem Tok vardı. Eylem Tok duruşmaya turuncu bir pantolon ve üzerinde 'hükümlü' yazan bir sweat ile geldi. Saç rengini değiştirmiş ve küt kestirmiş olması da dikkat çekti. Ojeleri ve makyajına kadar her şeyi tamamdı. Eylem Tok çevirmen vasıtası ile duruşmayı sürdürdü. Avukatı 'Eylem Tok'un bir aile üyesi olarak yapmış olduğu yardım Türkiye'deki kurallara göre 1 yılı aşmaya bir ceza alması nedeniyle tutuksuz yargılanması'nı savundu. Ama hakim bunu kabul etmedi ve tutukluluk halinin sürmesine karar verdi. Dava sırasında bir Türk vatandaşı 'Bir katilin annesi olmak nasıl bir duygu' diye seslendi. Tok dönüp sadece baktı. Salondan çıkarken 'Allahu Ekber' şeklinde bağırdı."

Washington DC'den Halk TV ekranlarına bağlanan gazeteci Serra Karaçam şu ifadeleri kullanarak süreci aktardı:

"Biraz sonra hakim karşısına çıkarılacaklar. Bugün tutuklu yargılamanın devam edip etmeyeceği belli olacak. Eylem Tok ve Timur Cihantimur için farklı kararlar çıkma ihtimali de var. Buradan Florida'ya gitme durumu da bir cevap bulacak bugün."

yeni-proje-13.png
Boston'da yaşayan Türkler dava öncesi eylem yaptı.

kapak-175319.jpeg

NE OLMUŞTU?

Eyüpsultan'da 1 Mart'ta seyir halindeki 3 ATV aracından biri arızalanmış, yol kenarına çekilen arızalı araç tamir edilmeye çalışılırken aynı yönde ilerleyen iki araçtan birisi buradaki 3 ATV'ye çarpmış, yaralanan 5 kişiden Oğuz Murat Acı hayatını kaybetmişti.

Kazaya neden olan 17 yaşındaki sürücü T.C. olay yerine gelen annesi Eylem Tok'un aracıyla buradan uzaklaşıp annesiyle önce Mısır'a, ardından da ABD'ye gittikleri tespit edilmişti. Şüphelilerin iadesi için geçici tutuklama talep evrakı, Adalet Bakanlığınca ABD yetkili makamlarına iletilmişti. Bir süredir aranan 2 isim, 14 Haziran'da Boston'da yakalanarak tutuklandı.