4 Gün Sonra Değişecek! Bayram Öncesi Otobüs ve Uçak Bileti Alacakları Korkutan Gelişme

4 Gün Sonra Değişecek! Bayram Öncesi Otobüs ve Uçak Bileti Alacakları Korkutan Gelişme
Okulların kapatılması ile Kurban Bayramı'nın aynı döneme denk gelmesi nedeniyle otobüs ve uçak biletlerine rekor talep yaşanıyor. Otobüs firması yetkilileri, bayrama günler kala tüm biletlerin tükeneceğini belirterek, şehir dışına gitmeyi düşünenler için erken davranma uyarısı yaptı.

16 Haziran'da başlayacak Kurban Bayramı ile okulların yaz tatiline gireceği dönemin peş peşe gelmesi, milyonlarca öğrenci ve vatandaşın şehir değiştirmek için otobüs ve uçak biletlerine akın etmesine neden oldu.

Şehirlerarası yolculuğun Haziran ayının ortalarında rekor seviyeye yükselmesi beklenirken, bu tarihler için satışa çıkarılan biletler şimdiden tükenme noktasına geldi. Ek seferlerin dahi tamamlandığını belirten otobüs firması yetkilileri, biletleme sürecinde yaşanacak muhtemel tehlikeler için erkenden uyarılarda bulundu.

Gazete Duvar'ın haberine göre Urfa’da da Kurban Bayramı’na sayılı günler kala otobüs terminalinde hareketlilik yaşanıyor. Doluluk oranının arttığını belirten seyahat firması temsilcileri ise ek seferler için hazırlıklara başladı.

otobus3.jpg"BİLET FİYATLARI 4 GÜN SONRA ZAMLANACAK"

Urfa Cesur otobüs firması yetkilisi İbrahim Durmuş tatilin bilet fiyatlarına etkisine ilişkin "Urfa'dan İstanbul'a bilet 1050 lira civarında ama ayın 31'inden itibaren 1.300 lira olacak” dedi.

1 Haziran’da yeni fiyatların uygulanacağını söyleyen Durmuş, “Talepler üzerine yeni seferler çıkarmaya başladık. Talep çok yoğun, sisteme düşsün diye herkes bekliyor. Üniversite sınavları da var biliyorsunuz. Tüm bunlardan dolayı bayağı bir yoğunluk bekliyoruz ve çoğu kişi tatile kitlenmiş durumda. O yüzden önceden rezervasyon gerçekten önemli” diye konuştu.

"SIKINTI YAŞAMAMAK İÇİN BİLETLERİ ERKENDEN ALIN"

Başka bir otobüs firma yetkilisi Halil Demirkol da yoğunluk yaşandığını ve bayram öncesi fiyatların artacağını söyledi. Demirkol "Haziran seferleri açıldı. Seferlerin açılmasından sonra yolculardan talep var, özellikle ayın 14'ü ve 16'sı için. Resmi kurumlarda çalışanlar ayın 14'üne bilet almaya başladılar. İnternet üzerinden bilet alanlar da oluyor. Rezervasyonlar şu an devam ediyor” dedi.

Dönüşler için de taleplerin geldiğini aktaran Demirkol, “Okul tatili de denk geldiği için biraz karışıklık var. Vatandaşlarımızın sıkıntı yaşamamaları için biletlerini erkenden almalarını, erkenden rezervasyon yaptırmalarını öneririz" diye belirtti.

otobus4.jpegBAYRAM FİYATLAR İKİYE KATLANACAK

Urfa’da işçi olarak çalışan Mehmet Zeki Sülü de Urfa’dan İstanbul’a yolculuk yapacağını ve biletini erkenden almak istediğini söyledi.

Sülü, "Çünkü sonradan bilet bulamayacağım. Okullar tatil olacak. Üniversite sınavı bitiyor ve tabii ki herkes bayramda tatile gitmek istiyor. Belli ki sıkıntı yaşayacağız. Çevremdekiler hem fiyattan kaynaklı hem de bilet bulamama korkusuyla şimdiden kara kara hesaplar yapıyor, ben de öyle” diye konuştu.

“Biliyoruz ki bayramda fiyatlar yine yüksek olacak” diyen Sülü tatilde şehir dışına gitmek istediğini ve mağdur olmamak için gidiş-dönüş biletini almak için uğraştığını belirtti.