3 gün arayla Erdoğan: 'Değerli dostum'dan 'Teröre destek veriyor'a

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, Twitter hesabında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3 gün arayla yaptığı iki konuşmayı paylaştı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 25 Eylül 2021 09:10

CHP Milletvekili Tuncay Özkan, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 21 Eylül'de ve bugün yaptığı konuşmaları paylaştı.

Özkan, paylaşımında "İki konuşma arasında 3 gün var. Erdoğan, ABD'de dostum dediği Biden'ı Türkiye'ye dönünce teröristlere yardım etmekle suçladı" ifadelerini kullandı.

'Tam bir mutabakat içindeyiz'

Erdoğan'ın 21 Eylül tarihinde ABD'de yaptığı konuşmada "Değerli dostum Başkan Biden’la, 14 Haziran'da Brüksel'de yaptığımız samimi ve kapsamlı görüşmede bu konudaki ortak irademizi teyit ettik. Sayın Başkan’la ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesinin hem mümkün hem de gerekli olduğu hususunda tam bir mutabakat içindeyiz" ifadelerini kullanmıştı.

'ABD, terör örgütlerine beklenenin çok üstünde destek veriyor'

Erdoğan, bugün Cuma namazı çıkışında yaptığı konuşmada ise ABD yönetimini teröre destek vermekle suçladı. Erdoğan, "Şu ana kadar beklediğim Sayın Biden ile olan görüşmelerde o istenen netice değil. Şu anda da aynı şeyi düşünüyor ve söylüyorum. Biz iki NATO ülkesi olarak başka bir noktada olmamız gerekir" dedi. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Daha önceden hiçbir ABD lideri ile bu durumu yaşamadık. İki NATO ülkesi olarak daha farklı konumda olmamız gerekir. Beklenen noktada değilsek bunu da ifade etmek gerekir. Şu ana kadar ABD'li liderlerle böyle bir durum yaşamadık. Terör örgütleriyle ilgili mücadelede ABD, terör örgütlerine beklenenin çok üstünde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara yüklü miktarda araç gereç desteği veriyor. Bu tür yaklaşımlar olunca dünya ile paylaşmamız gerekir.