2 kişide Mu varyantı görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Covid-19'un 'Mu' varyantının, Türkiye'de 2 kişide tespit edildiğini açıkladı. Peki Mu varyantı hakkında neler biliniyor? halktv.com.tr'den Arda Ormancı, 'Aşılar etkisiz mi kalacak' sorusuna neden olan Mu varyantını Halk Sağlığı Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Kayıhan Pala ile konuştu.

Muhabir
Yayınlanma:
Güncelleme: 07 Eylül 2021 16:00
2 kişide Mu varyantı görüldü

Sağlık Bakanı Fahrettin Kocaa, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

En az bir doz aşı olanlar

PCR testi uygulamasının mevcut haliyle devam edeceğini kaydeden Koca, "Genel olarak aşılama oranları giderek artıyor. 100 milyon sayısına herhalde 2-3 gün içinde erişmiş olacağız. Bu anlamda önemli bir sayı. Çift doz ve en az bir doz aşı olma oranı da giderek yükseldi" dedi.

Zorunlu PCR testlerinde yoğunluk sorunu

PCR testinin ücretsiz olarak alınmaya devam edileceğini söyleyen Bakan Koca, hastanelerde PCR testi alınması yönünde yoğunluk olmadığının anımsatılması üzerine, "PCR testini bütün alanlarda istemiyoruz, PCR'ın istendiği belli alanlar var ve bunu da 48 saat öncesinden istiyoruz. Dolayısıyla o yoğunluk 48 saate yayılmış oluyor, o anlamda ciddi bir sorun olacağını düşünmüyorum çünkü büyük kapasitemiz var" diye konuştu.

Bakan Koca, zorunlu olarak alınan PCR testlerinin, yapılan toplam testlere ileriki günlerde ilave edilerek ilan edileceğini söyledi.

'Mu varyantı 2 vakada görüldü'

Bakan Koca, ilk olarak Kolombiya'da tespit edilen 'Mu' varyantına ilişkin yeni tedbir olup olmayacağının sorulması üzerine şöyle konuştu:

"Yeni bir tedbir anlamında değil şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz 2 vaka dışında olmadı 'Mu' ile ilgili. Dolayısıyla ağırlıklı Delta ve Delta Plus şeklinde ve yüzde 90'ı geçen oranda söz konusu. Giderek aşılama oranının da artışıyla vakaların aşağı doğru düşeceğini düşünüyorum ama bizim toplumsal bağışıklık oluşuncaya kadar tedbirleri, maske, mesafe gibi bildiğimiz klasik tedbirlere mutlak uyumu sağlamamız gerekiyor"

Bakan Koca, 18 yaşın üzerinde en az 1 doz aşı olanların oranının yüzde 80'lerde, 2 doz aşı olanların sayısının ise yüzde 62'lerde olduğunu belirterek, "Dolayısıyla biz yüzde 80-85'lere doğru bir oranın olmasını bekliyoruz 18 yaş üstü için" dedi.

'Şu an hatırlatma dozu gerekmiyor'

Bakan Koca, "Toplumsal bağışıklık yüzde 85'te olacak mı?" sorusuna, "Biz olacağını düşünüyoruz" diye cevap verdi.

Yılbaşında yapılan aşıların etkinliğini yitirdiği yönündeki değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Koca, "Biz inaktif aşılarla ilgili 3'üncü dozu önerdik, 3'üncü aydan sonra düştüğünü görünce bu önerimizi yapmış olduk. Devamında 6 ay sonra zaten rapel dozlar olacak, hatırlatma dozu ama MRNA aşısı için bunun şu an 3,5-4 aylık sonuçların çok belirgin düşüş içinde olmadığını, önümüzdeki aylar takiple ne zaman bir hatırlatma dozunun gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız. İsrail ve benzeri ülkelerde gördüğümüz şekliyle 8 ay sonra bu hatırlatma dozunun yapıldığını, ihtiyaç olduğunu biliyoruz. Muhtemel bizde de aynı şekilde olur ama şu an gerekmiyor" diye konuştu.

Aşısız olan kişilerin restoranlarda farklı yerlere alınmayacağı yöndeki haberleri doğrulamayan Bakan Koca, aşı tedarikinde de bir sorun olmadığını söyledi. Şu an en az 30 milyona yakın aşının bulunduğunu ve aşıların gelmeye devam ettiğini söyleyen Koca, Sputnik V aşısının 1'inci ve 2'nci dozunun birbirinden farklı olduğunu, 2 dozun bir arada gelmesiyle uygulamasına başlayacaklarını söyledi.

Yerli aşıda hangi aşamadayız?

Bakan Koca, yerli aşı Turkovac'taki son durumun sorulması üzerine, "Yerli aşıyı şimdilik söyleyeyim. Sürpriz diye söyleyemiyoruz, Cumhurbaşkanı'mız söyler. Biz seri üretime önümüzdeki 1,5-2 ay içinde en geç geçmek istiyoruz ve o hazırlıkları yapıyoruz. Şimdilik bu kadar söyleyeyim" diye konuştu.

Yerli aşının etkinlik oranıyla ilgili verilere ilişkin Koca, "Biz rapel doz uygulamasını gönüllü grupta yapıyoruz. Dolayısıyla rapel doz uygulamasının sonuçları zannediyorum 3-4 hafta içerisinde çıkmış olur, onları zaten söylemiş oluruz. Sinovac'la birlikte kıyaslamalı yapılıyor, o kıyası da görmüş olacağız" dedi.

'Okulları kapatmak istemiyoruz'

Bakan Koca, okulları kapatmak istemediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Çünkü 'Artık elimizde aşımız var' diyoruz. O nedenle vatandaşımızın aşı oldukça, oranlar yükseldikçe, toplumsal bağışıklık oluştukça bunun yeterli olacağına inanıyoruz. Onun için oranların giderek artması gerekiyor. Şu an dünyada en çok aşının yapıldığı 8'inci ülkeyiz. Avrupa'da Almanya'dan sonra 2'nci ülkeyiz, zannediyorum 2-3 hafta içerisinde Almanya'yı da geçen dozda bir uygulamamız oluyor olacak. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı'mızla birlikte biz tedbirleri ortaya koyduk. Bu tedbirlerin hangi durumda, hangi pozisyonda, ne yapılması gerektiği belli. Biz en fazla sınıfın tatil edilebileceğini, 14 günlük zaman diliminde onun dışında bir kapatmayı düşünmüyoruz, düşünmek istemiyoruz."

Bakan Koca ayrıca geçici koruma altındaki kişiler ve göçmenlerin de aşılandığını belirterek, "Kaydı olmayanların sayısı çok az. Toplamda bakıldığında öyle yüksek oranlı değil. Suriyeli 3,5-4 milyon kayıtlı olan kişi var, hepsine ulaşıyoruz. Kayıtlı olanları zaten yapıyoruz" diye konuştu.

halktv.com.tr Prof. Dr. Kayıhan Pala ile Mu varyantını konuştu

Koronavirüs salgınında Sağlık Bakanlığı her gün tablo açıklıyor. Son dönemde, bu tablodaki can kaybında ciddi artış görülüyor. Türkiye'deki salgın seyrinde artan can kayıpları dikkat çekiyor.

Dünya ise son zamanlarda yeni bir koronavirüs varyantını konuşmakta. Varyant B.1.621 nam-ı diğer Mu varyantı.

Yunan alfabesinin 12. harfi 'Mu' ile adlandırılan B 1.621 gen dizilimi ile karakterize yeni bir varyant. DSÖ tarafından ilgilenilen beş varyanttan biri olan Mu varyantı, özel izlenme radarına girdi.

halktv.com.tr muhabiri Arda Ormancı, 'Aşılar etkisiz mi kalacak' sorusuna neden olan Mu varyantını Halk Sağlığı Uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği Covid-19 İzleme Kurulu Üyesi Prof. Kayıhan Pala ile konuştu.

Mu varyantı nedir?

Mu varyantının ilk olarak Ocak 2021'de Kolombiya'da görüldüğünü ifade eden Pala, Dünya Sağlık Örgütü'nün "İlgilenilmesi Gereken Varyantlar Listesi"ne beşinci olarak Ağustos ayının son günü eklediğini belirtti.

Pala, buna ek olarak şu ana kadar 40 ülkede karşılaşılan varyantın görüldüğü ülkeler arasında ABD, Kanada, Güney Kore ve Japonya'nın da bulunduğunu söyledi.

Aşı direnci var mı, özellikleri neler?

Prof. Dr. Kayıhan Pala varyant ile ilgili şu bilgileri aktardı:

'Özellikle Ekvator'da yapılan çalışmalar bu varyantın daha hızlı bulaşma ihtimalini düşündürüyor. Ayrıca, içindeki bazı yeni evrimsel değişikliklerin mevcut, hali hazırda kullanılan aşılardan kaçma potansiyeli üzerinde duruluyor'

Pala aynı zamanda bu varyantın aşıdan kaçma potansiyelinin gerçekliği ile ilgili 'Bunu şu anda söylemek mümkün değil. Bunu anlayabilmek için, bu varyantı ve diğer ilgilenilmesi gereken varyantları yakından takip etmek lazım' şeklinde konuştu.

Konuya ilişkin dünyada herkesin bilgisinin sınırlı olduğunu aktaran Pala, DSÖ'nün varyantı yakından takip ettiğini anlattı.

Öngörü

Mu varyantının hastalık örüntüsünde ve semptomların görülme biçiminde farklılık yarattığına ilişkin henüz bir bilginin olmadığı hakkında bilgi veren Pala, 'Daha hızla bulaştığı ve aşılardan kaçma ihtimalinin fazla olduğu dolayısıyla mevcut aşıların koruyuculuk düzeyinin biraz daha azalabileceği öngörüsü var' sözlerini kullandı.