Halk TV Canlı Yayın
12 bin yıllık buzul gölü olan Dipsiz Göl, define uğruna yok edildi
CHP’li Turan Aydoğan Gümüşhane’de define bulmak uğruna yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü Kültür ve Turizm Bakanı’na sordu.

CHP’li Turan Aydoğan Gümüşhane’de define bulmak uğruna yok edilen 12 bin yıllık Dipsiz Göl’ü Kültür ve Turizm Bakanı’na sordu. Yazılı soru önergesi veren Aydoğan Kazıya izin veren kamu görevlileri hakkında idari ve adli yaptırım için süreç başlatılmış mıdır? diye sordu.

Dipsiz Göl’ün Jeoloji uzmanlarının yaptığı çalışmalara dayalı olarak 12-18.000 yıl önce oluşmuş bir buzul gölü olduğunu vurgulayan Aydoğan konuyu Meclis gündemine taşıdı. TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nunda Kültür ve Turizm Bakanlığı Bütçe görüşmelerinde söz alarak bu konuya da değinen Aydoğan, komisyonda Bakan’a şöyle dedi: “Gümüşhane'nin Taşköprü Yaylası'nda on iki bin yıllık "Dipsiz Göl" yok edildi. Orada kamu görevlilerinin izniyle beraber bir define araması yapıldı. Define araması 5 ya da 6 kurumun özel izniyle yapılacak bir şeydir ve bu tarihsel kalıntılar üzerinde rastgele yapılmaması gerekir. Zatıalinizden, bu on iki bin yıllık değeri kim yok ettiyse ve buna kim izin verdiyse adli ve idari soruşturma talep ediyoruz. Bunu yazılı soru önergesi olarak da zaten göndereceğim. Dikkatinizi buraya çekmek için söylüyorum.

"Tek kelime ile talan"

Dipsiz Göl’ün yüksek rakımlı, kapalı bir durgun su kütlesi olması dolaysı ile, göl içi ve çevresinde kendine has (muhtemel endemik) mikroskobik ve makroskobik pek çok sucul bitki ve hayvan türü barındırma potansiyeline sahip olma özelliğine dikkat çeken Aydoğan, doğal miras olarak nitelendirilen Dipsiz Göl ve çevresinde ekosistemin, canlılarının tamamının, hiçbir bilimsel araştırma yapılmadan bilinçsizce yok edildiğini ifade etti. Konunun uzmanlarıyla görüştüğünü ve uzmanların verdiği bilgiler doğrultusunda Dipsiz Göl’ün sandığından daha değerli bir miras olduğunu anladığını ifade eden Aydoğan, “17 yıldır iktidar olan bir siyasi iktidar ve her alada talan politikası ile karşı karşıyayız. Adalet ve Kalkınma Partisi’ni tek kelime ile anlat deseler ‘Talan’ derim. Bakanlığı bütçe görüşmelerinde değindiğim bir şey vardı; iktidar partisi yine çok değerli dünya mirası olan yapıları restore edeyim derken yapıların orijinalliğini bozmuş. Şimdi bu en az 12 bin yıllık Dipsiz Göl örneği var karşımızda… Bütün bunlar talan zihniyetinin örnekleridir. Bu değerleri kimsenin malı değildir. Her biri dünya mirasıdır. Bu bilinçle yaklaşılmalı ve azami özen gösterilmelidir. Tarihi, kültürel ve doğal değerlerimiz bizim gelecek nesillere doğallığı ile bırakmamız gereken en önemli mirasımızdır” dedi.

Konunun takipçisi olacağını ifade eden Aydoğan, “Sayın Bakan bu olay özelinde hassasiyetini gösterip gereken takibi yaparsa bu tür olayların tekrar tekrar yaşanmasının önüne geçecektir. Kendilerinden en az bizler kadar hassasiyet göstermelerini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

En temiz içme suyu kaynağı

Jeoloji Mühendisliği öğretim üyesi Prof. Dr. Raif Kandemir, define araması sırasında suyu boşaltılan Dipsiz Göl'ün son buzul döneminde oluştuğunu ve en az 12 bin yaşında olduğunu belirtti.

Kandemir, "Dünya üzerindeki buzul göller, son buzul çağından kalmadır ve yaşları 18 bin ile 12 bin yıl arasında değişir. Ülkemizde başta Kaçkar Dağları olmak üzere, dağlarımızın yüksek kotlarında buzul göller bulunur. Böyle kıymetli bir oluşuma, kendi kafalarına göre hiçbir uzmana danışmadan nasıl müdahalede bulunuyorlar? Buzul göller, dünyadaki en temiz sulardır ve küresel ısınmanın konuşulduğu şu günlerde gelecek kuşakların belki de ihtiyaç duyacağı böyle bir kaynak fütursuzca yok edildi. 12 bin yılda oluşan bu gölü nasıl olacak da siz doldurarak eski haline getireceksiniz? 12 bin yıllık bir değer ve ekosistem göz göre göre yok edilmiştir" dedi.