115 milyar TL nerede? Bağış şovu yapıp ödemeyenler ifşa edilecek

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından felaket bölgesi için 15 Şubat'ta Türkiye Tek Yürek yardım kampanyası başlatılmıştı. Kampanya kapsamında kurumlar, iş insanları canlı yayında bağış 'şovu' yapmıştı. Ancak bir gecede toplanan 115 milyar TL'nin 74 milyar TL'si yatırıldı. 'Şov' yapan birçok isim "Ani ödemem çıktı ödeyemiyorum" gibi bahanelerde söz verdiği yardımı yapmadı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşlar için Türkiye Tek Yürek kampanyası başlatıldı. Kampanya 15 Şubat akşamı hemen tüm TV kanallarından canlı olarak yayınlandı. Emekli maaşını bağışlayan vatandaştan, memuruna, işçisine herkes iyilik için yarışa girdi.

Merkez Bankası, THY, kamu bankaları, diğer kamu kuruluşları, Savunma Sanayii gibi kurumlar da yüksek miktarlarda bağışlarda bulundu. Gecede canlı yayınlara bağlanan birçok iş insanı da milyonlarca lira bağış yapacağını söyledi.

Kampanya kapsamında canlı yayında 115 milyar 146 milyon 528 bin lira toplandı. Bağışın şu ana kadar 74 milyar 200 milyon lirası yatırıldı.

Bağış sözü verenler bahanelere sığındı!

15 Şubat akşamı canlı yayınlanan televizyon programlarına bağlanarak kendisinin veya şirketinin reklamıyla şov yapan birçok isim söz verdiği yardım paralarını henüz yatırmadı. AFAD, yardım sözü veren, listede ismi geçen ve bugüne kadar parayı yatırmayanlar ile iletişime geçti. Televizyonda canlı yayına bağlanıp bağış sözü veren birçok kişi sonradan “Yanlışlıkla eski parayı telaffuz etmişim”, “Ani ödemem çıktı, ödeyemiyorum” gibi bahanelere sığındı.

Hürriyet'ten Fevzi Kızılkoyun'un haberine göre ödeme yapan kurum ve kuruluşlarının listesinin önümüzdeki günlerde yayınlanacağı, böylece söz verip ödeme yapmayanların “ifşa” edileceği ileri sürüldü.

Geceye damga vurmuştu: Yeni Çamoluk Otomotiv sahibi sözünü tuttu

Kampanyada geceye damga vuran isimlerden biri de 'Yeni Çamoluk Otomotiv' sahibi Hamit Duras olmuştu. Yayın sırasında Duras’ın 50 milyar TL Bağış yaptığı belirtilmiş, bu kadar büyük miktar herkesi şaşırtmıştı. Ancak daha sonra düzeltme yapılmıştı. Hamit Duras’ın 50 bin TL bağışlamayı taahhüt ettiği, ancak telefonla konuşulurken yanlış aktarıldığı ortaya çıkmıştı. Duras söz verdiği rakamı daha sonra artırarak 120 bin lira bağış yaptı. Bağış miktarı AFAD hesabına aktarıldı.

Etiketler :