11 gündür devam eden Milas yangını kontrol altına alındı

Muğla Milas'taki orman yangını kontrol altına alındı. Güzel haberi Bakan Pakdemirli duyurdu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 11 Ağustos 2021 08:16
11 gündür devam eden Milas yangını kontrol altına alındı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Twitter hesabından 11 gündür devam eden Muğla Milas yangının kontrol altına alındığını duyurdu. Bölgede soğutma çalışmaları yapılıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan son açıklamaya göre, Muğla'nın Köyceğiz ile Aydın'ın Bozdoğan ilçelerinde ise yangın devam ediyor.

 

Bodrum'da makilik alanda yangın 

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Dereköy ile Gümüşlük mahalleleri arasındaki makilik alanda yangın çıktı. Hızla yayılan alevlerin Dereköy, Gümüşlük ve Peksimet köyüne doğru ilerlediği, polis ve jandarmanın bölgede güvenlik önlemi almaya başladığı öğrenildi.

Bodrum Belediye Başkanı: Ciğerimiz yanıyor

Bodrum Belediye Meclisi Üyesi Numan Cömert, yangın bölgesinde yaptığı açıklamada, günlerdi süren yangınlar nedeniyle sürekli alarm halinde olduklarını belirterek şunları söyledi:

“Belediye olarak teyakkuz durumundayız. Artık itfaiye erlerimiz yoruldu, gönüllü vatandaşlarımız yoruldu. Ama bizler, şu anda gördüğünüz gibi gönüllüler, herkes sahada. Herkes elinde bir çalıyla yangını söndürmek için mücadele ediyor. Bu doğa hepimizin. Bodrum, bu ülke, Türkiye’miz hepimizin. Şu an ciğerimiz yanıyor, canımız yanıyor."

Pakdemirli basın açıklaması yaptı, son durumu aktardı

Pakdemirli, son duruma ilişkin Marmaris Şehit Görkem Hasdemir Beldibi Yangın Ekip Binası’nda basın toplantısı düzenledi.  Pakdemirli, arıcılarla ilgili "Yangınlardan etkilenen arıcılara kovan desteğini yüzde yüz arttırarak ödeyeceğiz"  açıklamasını yaptı. 

Pakdemirli'nin açıklamaları şöyle:

"Köyceğiz'deki yangından yerleşim yerlerine önemli bir tehdit yok, havadan ve karadan etkin mücadele ediyoruz" 

(Milas yangını açıklaması) Kanser gibi görünmeyen yerlerden, bir noktadan çıkabilen, devam eden bir yangınla karşı karşıyayız."

Yunanistan'daki yangın ciddi boyutlara, yerleşim yerlerini tehdit eder hale gelmiş durumda. Bu anlamda komşumuza 2 uçağın gönderilmesi planlanmaktadır."

Maalesef fazla bilgi kirliliği mevcut. 'Çam balı bitti, arılar öldü' gibi şeyler söyleniyor. Arıcılarımızın çoğu yaylada olduğu için aslında hasar çok az. Ama geriye nasıl döneceğiz ormanlık alanımız azaldığı için buradaki popülasyonu nasıl sağlıklı bir şekilde sürdüreceğiz gibi sorular var. Arıcılarımız endişe etmesin. Yangınlardan etkilenen arıcılara kovan desteğini yüzde yüz arttırarak ödeyeceğiz. Çam balı üreticilerimize de 30/ kg bal üretim desteği vereceğiz."