Google’da Doodle oldu: Astor Piazzolla kimdir?

Google’da Doodle oldu: Astor Piazzolla kimdir?

Dünyaca ünlü senfoni orkestraları tarafından bandoneon konçertoları yorumlanan Arjantinli usta bandoneoncu ve Tango Nuevo'nun kurucusu Astor Piazzolla doğum günü nedeniyle, Google'da Doodle oldu.

Google hazırladığı özel Doodlelar ile dünyaya iz bırakmış sanatçıları, bilim insanlarını, siyasi kişileri ve tanınmış simaları anmaya devam ediyor. 

Doodle'da bugün ağırlanan isim ise dünyaca ünlü senfoni orkestraları tarafından bandoneon konçertoları yorumlanan Astor Piazzolla, tanımayanların merak konusu oldu. 

Astor Piazzola kimdir? 

11 Mart 1921'de Buenos Aires’e 400 km uzaklıkta Atlantik sahilindeki Mar del Plata’da doğan Astor Pantaleón Piazzolla, Arjantinli bandoneoncu ve Tango Nuevo’nun kurucusu olarak ünlü olmuştur. 

Piazzolla, iki yaşındayken ailesi New York’a yerleşti ve 1937’ye kadar ABD’de yaşadı. Annesi terzi, babası ise berber olan Piazzolla, kendini müziğe adadı ve müzükle hayata tutundu. 10 yaşındayken tango orkestralarının önemli çalgısı bandoneonu ustaca çalışıyla ün kazandı, 1934’te tango şarkıcılarının kralı sayılan Carlos Gardel ile çalmaya başladı. Piazzolla bestelediği oda müzikleri, senfoniler, bale müzikleri ve tangolarında kendine özgü stiline her zaman sadık kaldı.

ekran-resmi-2021-03-11-11-06-12.png

Astor Piazzolla, aldığı eğitim bursuyla 1954’e Paris’e gitti. Ünlü Fransız eğitmen Nadia Boulanger’den ders almaya başladı ve Gerry Mulligan ile de orada tanıştı.

Bir yıl burada kaldıktan sonra Arjantin’e tekrar dönen Piazzolla, tangoyu monotonluktan kurtarma düşüncesiyle bir sekizli kurarak ve kendi tango stilini kabul ettirdi. O dönemin en ünlü iki tango topluluğu için 200’den fazla parça düzenledi ve Buenos Aires Üniversitesi’nde konser veren ilk tango müzisyeni oldu.

Kısa bir süre sonra da işlerini büyüterek; tiyatro toplulukları, film ve plak şirketlerinden beste siparişleri almaya başladı. Başarısına başarı katan müzisyen, Paris Opera Orkestrası Yaylı Çalgılar Topluluğu ve La Scala Opera Orkestrası müzisyenleriyle birlikte konserler verdi.

100’den fazla kayıt yapan usta sanatçı, dünyanın en ünlü senfoni orkestraları onun, bandoneon konçertolarını yorumladı.

Tangoya katkılarıyla tanınan ve müziğe adanmış bir hayat süren Astor Piazzolla, 4 Temmuz 1992’de Buenos Aires’te öldü.