Filipinler'de Coronavac tartışması: Sağlık çalışanlarına yapılmayacak

Türkiye'de de kullanılan Çin menşeli koronavirüsü aşısı Coronavac'a Filipinler'de şartlı onay çıktı. Acil kullanım onayı alan Coronavac, sağlık çalışanlarına yapılmayacak.

Yayınlanma:
Güncelleme: 22 Şubat 2021 10:49
Filipinler'de Coronavac tartışması: Sağlık çalışanlarına yapılmayacak

Filipinler Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Çin firması Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüsü aşısı Coronavac'a acil kullanım onayı verildiğini ancak 'etkinlik seviyelerindeki tutarsızlık' nedeniyle sağlık çalışanlarına bu aşıdan yapılmayacağını açıkladı.

FDA Başkanı Rolando Enrique Domingo, Covid-19'a maruz kalan sağlık çalışanlarında Coronavac'ın etkinlik oranının, 18-59 yaşlarındaki sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük olduğunu söyledi. Domingo, "Uzmanlarımıza göre, Sinovac'ın aşısı onlar için en iyi aşı değil" dedi. Coronavac'ın Brezilya, Türkiye ve Endonezya'da yürütülen denemelerini işaret eden yetkili, Covid-19 enfeksiyonuna maruz kalma riski yüksek olan sağlık çalışanlarına aşının uygulanmayacağını aktardı. Pekin yönetimi ocak ayında, henüz kitlesel aşı programına başlamamış olan Filipinler'e 600 bin doz Coronavac aşısı bağışlanacağını duyurmuştu.

Oranlar

Sinovac'tan yapılan açıklamada, Türkiye'nin de kullandığı Coronavac aşısının ağır vakaları önlemede yüzde 100, hafif vakaları önlemede ise yüzde 50'nin biraz üzerinde başarılı olduğu açıklanmıştı. Ocak ayında ise, Brezilya'da yürütülen çalışmaların sonuçları duyurulmuş, Butantan Enstitüsü aşının ülkedeki denemelerde elde ettiği 'genel koruma oranının' yüzde 50.38 olduğunu belirtmişti.