Fethiye'de örnek uygulama: Doğaya zarar verenler için foto-kapan dönemi! - ÖZEL

Fethiye'de örnek uygulama: Doğaya zarar verenler için foto-kapan dönemi! - ÖZEL

Foto-kapan sistemi insanlar için devreye giriyor. Hayvan gözlemi için uygulanan foto-kapanlar, doğanın korunması için insanları takip etmek maksadıyla kullanılacak. Yerleştirilen noktalarda çevre kirliliğine ve yangınlara neden olanlar tespit edilebilecek

Can Coşkun - Halk TV

 

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Fethiye Belediyesi tarafından foto-kapan çevre temizlik dönemine geçiliyor. Çöp konteynırları boşken konteynır etrafına çöp atan, piknik alanlarında, sahillerde, yeşil alanlarda çevre kirliliği yaratan ve yangın çıkaran kişiler için foto-kapan devreye girecek. Çevreyi kirletenler bu sistem ile tespit edilerek, cezalandırılacak. 

CHP'li belediyelerde yaygınlaşması bekleniyor

Doğaya zarar verenlerin tespitine olanak sağlaması beklenen foto-kapan uygulamasının CHP'li belediyeler arasında da yayılması hedefleniyor.   

Boş çöp kutularının hemen dibine çöp bırakılması, yerlere gelişigüzel atıklar atılması, doğa harikası yerlerin kirli bırakılması veya ateş yakılması nedeniyle bu konuda daha etkili mücadele yöntemleri araştıran Fethiye Belediyesi ekipleri, ilçenin çeşitli noktalarına foto-kapanların kurulumlarını tamamladı.

Fethiye genelinde birçok noktaya kurulan foto-kapan uygulamasıyla etrafa çöp atanlara, piknik alanlarına çöpleri gelişigüzel bırakanlara ve çöp kutuları boş olması rağmen çöplerini yere atanlara idarî para cezası uygulanacak. Yangın çıkmasına sebep olan kişiler de yine foto-kapan ile tespit edilebilecek.