Fatih Altaylı'dan Ersin Düzen'in maaşıyla ilgili yeni açıklama

Fatih Altaylı'dan Ersin Düzen'in maaşıyla ilgili yeni açıklama

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, TRT'de program sunan Ersin Düzen'in aldığı maaş hakkında yeni bir açıklama yaptı.

Fatih Altaylı TRT'de program yapan Ersin Düzen'in ayda 400 bin lira aldığını söylemişti. Altaylı Habertürk'teki köşesinde yeni bir açıklama daha yaparak, iddiasını tekrarladı. 

Altaylı, "Kamu televizyonunda vatandaşın vergileri ile kime ne ödendiği herkesi ilgilendirir." ifadelerini kullandı. 

Bugün CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel de bir paylaşım yaparak Ersin Düzen program başına 34 bin 370 lira aldığını açıklamıştı. 

Fatih Altaylı'nın ise konuyla ilgili yazısından ilgili bölüm şöyle:

TRT’de spor programı yapan Ersin Düzen’in KİT komisyonunda gündeme gelen ve benim de oradan yola çıkarak dillendirdiğim geliri ile ilgili olarak dönemin TRT üst yönetiminden adının açıklanmasını istemeyen biri aradı ve bilgi verdi.

“Fatih Bey, Ersin Düzen’in TFF’den kaç lira maaş aldığını bilemem ama TRT’de yapmakta olduğu program için 2017 yılında ayda 400 bin TL+KDV aldığı doğru bir bilgidir.

Kendisi ile yapılan anlaşma böyleydi.

Ancak bu Düzen’in maaşı değil program için bir ayda ödediğimiz para idi. Buna diğer katılımcıların aldığı telifler ve programın hazırlanmasında yapılan harcamalar dahildir. Ersin Düzen fatura karşılığı bu parayı bizden alırdı. Teknik altyapıyı yani kamera, varsa montaj falan gibi işler TRT imkanları ile biz sağlardık.”

Bunun üzerine sordum.

“Peki katılımcılara ve teknik ekibe ne verirdi”

Aldığım yanıt şu oldu:

“Biz onları bilemeyiz. Bizim anlaşmamız aylıktı. Ayda bazen 4 bazen 5 program olurdu. Kaç program olursa olsun biz 400 bin TL artı KDV sabit ücret vereceğimiz hususunda anlaşmıştık zaten. Program başı 100 bin TL’yi program arkadaşlarına nasıl bölüştürürdü bilmeyiz. Ancak konu TBMM’de gündeme gelince kendisinden TRT yönetimi olarak detay döküm istemiştik. Galiba şahsına aldığı para aylık 140 bin TL idi. Ancak açık söyleyeyim bu bizi ilgilendiren bir şey değildi. Biz program için ayda 400 bin TL artı KDV ödüyorduk. Tüm bu bilgiler TRT muhasebe kayıtlarında zaten mevcuttur.”

Değerli okurlar.

Özel sektörde, kimin ne para kazandığı beni hiç ilgilendirmez.

Ama kamu televizyonunda vatandaşın vergileri ile kime ne ödendiği herkesi ilgilendirir.

İngiltere’de Gary Lineker’ın BBC’den aldığı ücret de çok tartışıldı mesela.

Üstelik Lineker’in İngiliz Futbol Federasyonu’nda danışmanlık görevi de yoktu.