Faiz artışının sebebi Bitcoin mi?

Faiz artışının sebebi Bitcoin mi?

ABD Hazinesi'nin 7 yıllık tahvil ihracına 2009'dan bu yana en az talep bu hafta geldi. Böylece son iki haftadır tahvil faizlerinde devam eden yükseliş küresel piyasaları sarsma eğilimine girdi

ABD 10 yıllık tahvil faizleri iki haftada haftada 48 naz puan yükselerek 1.61'e ulaştı. Bu rakam salgın öncesi seviyeye dönüldüğünü gösteriyor. Faizin artışındaki sebeplerden biri ABD Hazine Bakanlığı'nın tavır alması sonrası kripto paralardan çıkışın başlaması. Kripto paralardan çıkan paranın önemli bölümü tahvil piyasalarına gidiyor.     

ABD'deki faiz hareketi sonrası borsalar sert düştü. Gelişen ülke varlıkları ve Avrupa tarafında da sert satışlar görüldü. AB borsa endekslerinden Nasdaq yüzde 3.52, Dow Jones yüzde 1.76 ve S&P 500 yüzde 2.45 değer kaybetti.   

Küresel piyasada düşük faizli tahvillere talebin düşmesinin ardından Türk Lirası'nın da aralarında bulunduğu gelişen ülke paraları olumsuz etkilendi. Ayrıca Brezilya’da Petrobras’ın CEO’sunun  Başkan Bolsonaro tarafından görevden alınması ülkenin ve tüm gelişen kurlarının üstüne baskı koydu. Son günlerde Berat Albayrak'ın döneceği söylentilerinin de etkisi altında kalan Türk Lirası gece 7.44'ü gördü. Meksika Pezosu ve Güney Afrika Randı açık olan Asya piyasalarının etkisiyle en fazla düşüş yaşayan piyasalardan biri oldu.