Dolara Berat Albayrak dopingi

Dolara Berat Albayrak dopingi

Berat Albayrak'ın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan ayrıldığı kasım ayından bugüne sürekli yükseliş yönünde hareket eden Türk Lirası Albayrak'ın tekrar kabineye girme ihtimalinin ortaya çıkmasıyla birlikte iki gündür yönünü aşağı çevirdi.

Dolar kuru kasım ayı başında 8.50 TL seviyesini aşmış, 8 Kasım'da Berat Albayrak'ın istifasının gelmesiyle birlikte düşüş eğilimine girmişti. 23 Şubat günü 7 lira civarında seyreden dolar Reuters'a konuşan AKP'lilerin Albayrak'ın enerji Bakanı olabileceği yönünde mesajlarını iletmesinin ardından 7.20 TL'ye çıkmış, ancak haberler teyit edilmeyince 7.19'a çekilmişti.

Sonrasında Albayrak'ın kayınpederi Cumhurbaşkanı Erdoğan başta olmak üzere iktidarın önde gelen isimleri tarafından kampanya şeklinde savunulmaya başlamasının  ardından Albayrak ihtimali iyice güçlendi. Albayrak için bu kez ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığı koltuğu konuşulmaya başlanınca dolar kuru 7.25'e kadar yükselip günü de o seviyelerde kapattı. Gece boyu uluslararası piyasalarda yükselmeye devam eden dolar 7.44'ü gördü, gece yarısına doğru 7.35 civarına çekildi. 

Böylece, geçen hafta 6,89 ile  6 ayın en düşük seviyelerine kadar çekilen dolar/TL  yüzde 5'in üzerinde değer kazanmış oldu.

Euro/TL ise benzer şekilde artarak dün yüzde 1.56 oranında 8,87'nin üzerine çıktı.