Fahrettin Koca’dan DSÖ’ye öneri

Fahrettin Koca’dan DSÖ’ye öneri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, video konferans yöntemiyle katıldığı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 70'inci Avrupa Bölge Komitesi Genel Kurulu'nda, "2021'in 'Sağlık Çalışanları Yılı' olarak seçilmesini öneriyorum" dedi.

Sağlık Bakanlığı yapılan açıklamaya göre, Bakan Fahrettin Koca video konferans yöntemiyle katıldığı DSÖ 70’inci Avrupa Bölge Komitesi Genel Kurulu’na hitap etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şöyle konuştu: “Bu süreçte en büyük tesellimiz yaşlılarımız da dahil olmak üzere mortalite oranlarımızın düşük seyretmesi olmuştur. Hastalığa karşı en kırılgan durumda olan yaşlılarımızı, komorbid hastalarımızı ve sağlık çalışanlarımızı en iyi şekilde koruduk ve korumaya devam edeceğiz. Bu süreçte hem aşının güvenilirliği hem de adil dağıtımı konusunda DSÖ’ye çok önemli görevler düşmektedir. Biz, dünyanın güçlü bir DSÖ’ye ihtiyaç duyduğunu ve bunun savunucusu olduğumuzu her platformda vurguladık. Bu süreçte Bölge Ofisi’nin Avrupa Bölgesi´nin ihtiyaçlarına en uygun çözümler geliştirmede proaktif olduğunu görmek bizleri ayrıca memnun edecektir. Ülkem bu süreçte uluslararası dayanışmanın en somut örneklerini 150’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşun tedarik sürecine katkıda bulunarak göstermiştir. Güçlü DSÖ ve bölgesel dayanışmaya olan inancın göstergesi olarak sağlık acil durumları kapsamında hizmet verecek DSÖ İstanbul Ofisi’ni Avrupa Bölge Direktörü Hans Kluge ile birlikte geçen hafta bölgenin hizmetine sunduk. Çoğu ülkenin kaynaklarını iç ihtiyaçlarına kanalize ettiği bu zorlu süreçte ülkemin yapmış olduğu 25 milyon dolarlık bağışın, küresel sağlık güvenliğine verilmiş önemli bir destek olduğunu belirtmek isterim. Covid-19 ile mücadele göz önünde bulundurulduğunda, zamanlama açısından da çok kritik olan ofisin küresel nitelikli somut çıktılar sunmasını temenni ediyorum.”

“2021´in ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olarak seçilmesini öneriyorum”

DSÖ Avrupa Bölge Direktörü Kluge’ye Türkiye’ye sundukları vizyon belgesi için teşekkür eden Bakan Koca, paylaşılan vizyonun bölgenin sağlık statüsünün iyileştirilmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Koca, Kluge’nin Hemşire ve Ebeler Yılı’nın 2021’e uzatılması görüşünü de desteklediğini söyleyerek, “İçinde bulunduğumuz durumda cesur sağlık çalışanlarımızın emeklerini göz önünde bulundurarak, Hemşire ve Ebeler Yılı’nın 2021´e uzatılması görüşünüzü destekliyorum hatta daha da genişleterek 2021´in ‘Sağlık Çalışanları Yılı’ olarak seçilmesini öneriyorum” dedi.

Gündem