Esnaf dert yandı: Devlet bizimle rekabet yapıyor

Esnaf dert yandı: Devlet bizimle rekabet yapıyor

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ordu’da katıldığı ilçe kongresi sonrası esnafı ziyaret etti.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ordu’da katıldığı ilçe kongresi sonrası ziyarette bulunduğu esnafı ziyaret etti. Koronavirüs kısıtlamaları ile mücadele eden esnaf Tarım Kredi Kooperatifleri’nin açtığı marketlerden yakındı. Bir esnaf “Biz devletten bir kuruş destek almıyoruz. Her ay vergimizi net olarak ödüyoruz. Bir de bize rakip çıkarıyorsun. Devletin gücüne rakip olur mu? Biz devletle baş edebilir miyiz?” dedi.

Tarladan sofraya sloganıyla açılan kooperatif marketleri, aynı ürünleri satan küçük işletmeleri zor durumda bıraktı. Pandemi nedeniyle hafta sonu dükkanını açamayan esnaf, hem kooperatif hem de zincir marketlere karşı ayakta kalmaya çalışıyor. Bir esnaf yaşadıkları sıkıntıları, parti kongresi için Ordu'da bulunan Babacan'a şöyle anlattı:

Esnaf: Bu ne ya bizi adam yerine koyan yok ki. Hiç kimse bizi dinlemiyor. Devlet bizimle rekabet yapıyor, devlet. Ya biz ne yapacağız, vergi vereceğiz biz ya. Biz bunu satacağız vergi vereceğiz. Sen devletin gücünü kullanarak rekabet yaratıyorsun. Karşımızda Tarım Kredi Kooperatifleri.

Babacan: Sizin ödediğiniz vergilerle onu finanse ediyor.

Esnaf: Tarım Kredi Kooperatifleri, bu işi niye yapıyor. Bu ne bizim çektiğimiz. Biz devletten bir kuruş destek almıyoruz. Her ay vergimizi net olarak ödüyoruz. Bir de bize rakip çıkarıyorsun. Devletin gücüne rakip olur mu? Biz devletle baş edebilir miyiz? Zaten zincir marketler aldı başını gidiyor.  

Babacan: Doğru.

Esnaf: Onlarla rekabet edemiyoruz. Bir de Tarım Kredi Kooperatifleri mahalle mahalle bize rakip açıyor. O zaman ‘Kapatın siz kardeşim, yapmayın’ de. Kimin yapacağına karar versin. Biz de başımızın çaresine bakalım yani.

Babacan: Şu an esnafın küçük işletmenin halinden anlayan kimse yok hükümette. Ülkenin gerçeklerinden koptular.

Esnaf: Çok zor durumdayız, gırtlağa kadar geldi yani. Tamamen böyle dibe çakılmak için herkes elinden geleni yapıyor. Hep dibe dibe dibe. Nereye gideceğiz?

"Ayrıştırma dilini kullanmıyorsunuz"

Esnaf: Açık söyleyeyim daha önce hiç AK Parti'ye oy vermedim, ama sizin mesajlarınız çok olumlu. Ayrıştırma dilini kullanmıyorsunuz çok hoşuma gidiyor. Öyle bir hale geldik ki millet birbirine düşman gözüyle bakıyor bir bloklaşma oldu.

Babacan: Onu hükümet özellikle öyle yapıyor

Esnaf: Her şey dibe doğru gidiyor, çok kötü. Geleceğimize ne bırakacağız? 

ANKA