Erol Mütercimler tartışma yaratan sözlerine Halk TV'de açıklık getirdi

Erol Mütercimler tartışma yaratan sözlerine Halk TV'de açıklık getirdi

Erol Mütercimler, bir canlı yayında imam hatiplerle ilgili söylediği sözlere Halk TV'de Gürkan Hacır ile Şimdiki Zaman programında açıklık getirdi.

Erol Mütercimler, bir canlı yayında imam hatiplerle ilgili söylediği sözlere Halk TV'de Gürkan Hacır ile Şimdiki Zaman programında açıklık getirdi.

Mütercimler şöyle konuştu:

Program tarikat ve cemaatlerle, tarikatların tarihiyle ilgiliydi. Süreç içinde bunların nasıl bozulmaya başladığını anlattım. Bir yerde şöyle bir yargı dile getirildi, “Toplumda yanlış algılar oluşuyor. Yanlış algılara gidildiği için de toptancı suçlamalara gidiliyor. Toptancı suçlamalara gidilince de işler çözülemiyor.”. Bu son derece doğruydu. Bütün bunlar konuşulurken konuşmanın bir yerinde Müfit Yüksel bey dedi ki “Neden bunlar oluyor? Dine hassasiyeti olan insanlar kentlerden çekiliyor, kentlerin dışına gidiyor.” ve bunları anlattı. Yabancı okulları saydı ve “Bu toplum misyoner okullara, mezunlarına itibar gösterirken imam hatipten mezun olanlara itibar etmiyor. Bunlara değer vermiyor.” Üç saat boyunca tam da toplumdaki algılar konuşulduğu için ben de o üç saati de izledi geldi dedim. Ben de dedim ki "Toplumda imam hatipler için böyle haberler geldiğinde insanlar imam hatip okullarıyla özdeşleştiriyor" dedim, kastım buydu. Misyoner okullarının çocukları da bizim imam hatiplerin çocukları da bizim dedim. Hakaret olsaydı, Müfit Bey buna karşılık verirdi. İlahiyatçı profesör itiraz ederdi. Ne müfit yüksel kimse itiraz etmedi. Zaten herkes anladı ki, 3 saatlik konuşma bunun zeminiydi. Dert yandığımız buydu.

Soru: Ne kastettiğini değil bugün, nasıl algılandığı önemli maalesef. Bugün için ne diyorsunuz bu algıya?

Ben 43 yıllık öğretmenim. Öğretmen eğitim kurumlarına mezunlarına hakaret etmez aklının ucundan bile geçirmez. Benim ifade ettiğim benim düşüncelerim değil, toplumdaki algı. Hatta "Abdurrahman Dilipak gibi Müfit Yüksel gibi isimlere görev düşüyor bu algının kırılması için" dedim.

Benim hakaret etmek gibi bir kastım yok. Daha önce imam hatip okullarını korudum. Korunması gerekir. Çok eksiği var. Evet eleştiriyorum eksiklerini. Cumhuriyetin bu projesine nasıl karşı çıkarım. Türkiye cumhur reisi imam hatipli, niye itibar etmemeyim. Birine hakaret etsem jestime mimiklerime bakın öyle hakaret mi olur?

Benim hatam şurada oldu; o cümleyi kurmadan önce uzun uzun o konuşmaların olmadığını farz edip tekrar uzun uzun anlattıktan sonra o cümleyi kurmalıyım. Köpürtmek hakları mı? Evet hakları. Çünkü tek o cümleyi alırsan bana hakaret ediliyor sonucu çıkar. O konuşmanın cımbızlanmış kısmı dinlendikten sonra beni ilahiyatçı profesörler aradı. Yayınlanmış bölümü dinleyip kalbi kırılan üzdüğüm tüm imam hatip lisesi mezunları ve şu andaki öğrencilerden çok özür diliyorum. Özür dilerim ve özür dilemek öğretmene yakışır.