Erol Mütercimler Melih Bulu'yu anlattı

Akademisyen Erol Mütercimler, Haliç Üniversitesi'nde birlikte çalıştığı Melih Bulu'yu anlattı. Mütercimler, "CV'sine baktığınızda teknik eleman olarak nitelikli ama öğretmen olmak başka bir şey" dedi.

Akademisyen Erol Mütercimler, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’yu değerlendirdi. Haliç Üniversitesi’nde birlikte çalıştıklarını söyleyen Mütercimler, “Melih Bulu, teknik eleman olarak nitelikli ama öğretmen olmak başka bir şey. Genç ve tecrübesiz bir arkadaş. Rektörlükte tecrübe çok önemlidir” ifadelerini kullandı.

Halk TV’de Kayda Geçsin programına konuk olan Mütercimler, AKP’nin bütün yerleşik kültürleri kıra kıra geldiğini söyleyerek “Partinin kendi kuruluşu da, ondan sonraki uygulamar da kırıla kırıla geldi. En nihayet referandumla da tek adam sistemi kuruldu. Sistem böyle kurulunca, bu anlayış kurumlara da yansıtılıyor” dedi.

Bir üniversitenin rektörden ibaret olmadığını vurgulayan Mütercimler, “Melih Bey Haliç Üniversitesi’ne geldiğinde bize şöyle bir şey söyledi; ‘Ben daha önce görev yaptığım üniversiteyi ilk 400’e soktum, burayı da oraya sokacağım’. Üniversiteler rektörlerin konuşmalarıyla derecelere girip çıkmaz. Ayrıca, ilk 400 dediğiniz zaman ‘Hangi ligde’ diye sorarız” ifadelerini kullandı.

"İlk atamada ayağa kalkmalıydılar"

Mütercimler, dışarıdan atamanın ilk yapıldığında akademinin ayağa kalkması gerektiğini söyleyerek, “Nasıl ki bugün; hukuk dışı uygulamalar söz konusu olduğunda, hiçbir hukuk fakültesi dekanının görüş bildirdiğine rastladınız mı? Ben kaç yıldır rastlamadım… Hukuk fakültesi dekanları görüş bildirmiyorsa eğer biz ne yapacağız? Bu tür atamaların üniversite geleneğinde yeri yok” ifadelerini kullandı.

"Bu kadar üniversite olunca bırakın etrafını kentlileştirmeyi, üniversiteler köylüleşiyor"

Üniversitelerin ülkelerin yüz akı olduğunu söyleyen Mütercimler, “207 tane üniversite olur mu hiç? Üniversitenin görevi, bulunduğu bölgeyi kentleştirmektir. 207 üniversite olunca, bırakınız etrafını kentlileştirmeyi, kendileri köylüleşiyor” dedi.

Cem Uzan'la anısı

Cem Uzan’la ilgili bir anısını anlatan Mütercimler, “Uzan Grubu’nda çalışıyordum o zaman. Cem Uzan Beyefendi siyasete soyunmuş, Sarıkamış’ta ‘250 vilayet yapacağım, 250 üniversite yapacağım’ dedi. Ben de bir haftalığına Star’a sabah programı yapıyorum. Ben eleştirdim bunu. Böyle bir yanlış nasıl olur dedim. Beni Cem Bey’le konuşturdular. Benim konuşmam çok net; üniversite demek bina demek değildir. 250 üniversite demek; bir sürü dekan, rektör, profesör demek. Bir üniversite hocası yetiştirmek kolay mı? Bir üniversite hocası 10-12 yıldan önce yetişmez. Boyacı küpü değil bu” ifadelerini kullandı.

Özel Haber