Erdoğan'ın “En az 3 çocuk” tavsiyesi karşılık bulmadı

Erdoğan'ın “En az 3 çocuk” tavsiyesi karşılık bulmadı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uzun yıllardır yaptığı "en az 3 çocuk" tavsiyesi karşılık bulmadı.

Cumhurbaşkanlığı 2021 Yıllık Programı'nda doğurganlık hızının yenileme seviyesinin üzerinde tutulması için "ilave tedbirlerin hayata geçirilmesi" planlandı.

TÜİK verilerinin yer aldığı yıllık programda “2010 yılından sonra kadın başına 2,1 çocuk olan toplam doğurganlık hızı, 2018 de 2’ye 2019 yılında ise 1,88’e gerilemiştir” bilgisi yer aldı.

Bunun üzerine hazırlanan programda çocuk sayısının artırılması için alınacak yeni tedbirlere yer verildi.

Programa göre doğurganlık hızının artırılması için, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile üniversiteler işbirliği içinde, "iş ve aile yaşamı uyumu konusunda değerlendirme çalışması" yapılacak.

Doğurganlık hızının düşmesinde ise kadınların iş hayatı gösterildi. Şöyle denildi:

“Doğurganlık hızındaki aşağı yönlü hareketin temel nedenleri şehirleşme, geniş aile yapısının azalması, ortalama evlenme yaşının yükselmesi, kadınların işgücüne katılım oranının artmasıdır. Nitekim eğitimli ve gelir seviyesinin yüksek olduğu toplum kesimlerinde toplam doğurganlık hızı genel düzeyden daha düşük gerçekleşmektedir.”

İlave tedbirler gelecek

"Ülkemizin mevcut dinamik nüfus yapısının korunması amacıyla 10. Kalkınma Programından itibaren doğurganlık yanlısı nüfus politikaları benimsenmiş, aile ve iş yaşamının uyumlaştırılmasına yönelik düzenlemeler yapılmıştır. Sözkonusu politikaların etkinliğinin artırılması için yapılan düzenlemelerin gözden geçirilmesi ve etki değerlendirmesi yapılarak gerekli değişiklikler veya ilave tedbirlerin hayata geçirilmesi çalışmaları devam etmektedir."

ANKA