Erdoğan'dan Özgür Özel'e 250 bin TL'lik tazminat davası

Erdoğan'dan Özgür Özel'e 250 bin TL'lik tazminat davası
AKP'li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e 250 bin TL tazminat davası açtı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel'e 250 bin liralık manevi tazminat davası açtı. Dava Ankara 12. Asliye Hukuk Mahkemesinde görülecek.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın CHP'ye “beşinci kol” demesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, bu terimin İspanya-Fransa iç savaşında milliyetçi güçlere liderlik eden diktatör Francisco Franco tarafından kullanıldığını söylemiş, "Franco'nun özelliği 36 yıl diktatörlük yaptı. Recep Tayyip Erdoğan, 18. yılında bir 18 yıl daha yapmak için ancak ve ancak Franco denen diktatörün söylemine sığınıyor. Franco özentisi diktatör bozuntusuna milletimiz ilk sandıkta geldiği sandığı gösterip geldiği gibi gönderecek” ifadelerini kullanmıştı.

Özel’in eleştirilerine AKP Sözcüsü Ömer Çelik’ten yanıt gelmiş ve “Milli irade düşmanı bir şahıs Cumhurbaşkanımıza ‘diktatör’ diyerek yine demokrasi sınavından çakmış, faşistlik sınavından geçer not almış. Defalarca seçim kazanmış Cumhurbaşkanımıza ‘diktatör’ demek 5. kol faaliyetidir” demişti.

Özel, Çelik’e yeniden yanıt vererek, “Sayın Erdoğan çıkmış ‘Türkiye’deki muhalefet 5. kol faaliyetidir’ diyor, Franko şunu söylüyor; ‘4 koldan kuşattık 5. kol içerde çalışıyor.’ Bir ülkenin Cumhurbaşkanı çıkıp ülkenin muhalefetine 5. kol derse, o Franko ile bir anılırsa, ona cevap verilirse, ‘diktatör bozuntusu’ denilirse, orada düzeltilecek tek kelime vardır. ‘Bozuntu’ kısmını geri alıyorum ‘diktatör’ sizin olsun” demişti.

Etiketler :