Erdoğan'dan kısıtlamalara yönelik açıklama

Erdoğan'dan kısıtlamalara yönelik açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cuma namazı çıkışı gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları şu şekilde:

Kısıtlamalar ve aşı

Aşı konusunda şu anda ikinci parti aşımızın onayı Çin’den çıktı. Bu hafta sonuna kadar aşılar gelebilir. Beklentimiz 10 milyon geleceği yönünde. Bu arada yine Bilim Kurulu’nun yapacağı çalışmayla kademelendirme belirlenerek aşı süreci devam edecek. Restoran işletmeciliği konusu da kabine toplantısında değerlendirilecek. Endişelerimiz var. Sıkı tutacağız diyorlarsa da maalesef önlemler sıkı tutulmuyor. Şu anda başarılı bir süreç var bu süreci tekrar tersine çevirmek risk almak istemiyoruz. Verilere bakalım gerekirse bir esneme yapabiliriz.

Erken seçim

Nedim Urhan’ı ziyaretimle ilgili daha önceleri de açıklama yaptım. Biliyorsunuz biz muhalefetteki siyasi partiler gibi acelecilik içerisinde değiliz. Şu anki tablomuz Haziran 2023’tür. Bu tarihten önce erken seçim söz konusu değildir. Oturmuş demokrasilerde aklınıza estiği zaman seçime gidilmez. Bu erken seçim yaygaraları oturmamış ama kendilerine ne elde edebiliriz gayreti içerisinde olanların hayalleridir. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Cumhur İttifakı olarak kesinleşmiş bir tarih vardır. Bu tarih de Haziran 2023’tür.

Reform

Reform paketiyle ilgili biz kendi içimizde çalışmalarımızı yaptık. Bu hafta içinde de özellikle İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni baz alarak eylem planımızı konuştuk. Ekonomiyle ilgili çalışmalarımızı da yapıyoruz. Bu konuyla ilgili önümüzdeki hafta yaparız.

Sincar ziyareti

Erdoğan, Hulusi Akar'ın Sincar' yaptığı ziyaret sonrasında ‘Irak Hükümeti destek isterse veririz’ sözünü değerlendirdi. "Ortak operasyonları her zaman yapmaya hazırız ama bunları açıklamak suretiyle bu operasyonlar yapılmaz. Benim bir sözüm var ‘Bir gece ansızın gelebiliriz'" dedi.