Erdoğan'dan iki kritik görüşme: NATO ve AB

Erdoğan'dan iki kritik görüşme: NATO ve AB

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü. Görüşmede ağırlıklı olarak Doğu Akdeniz mevzuu masaya yatırıldı.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, video konferans yöntemiyle AB Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı görüşmede Doğu Akdeniz ve Türkiye-AB ilişkilerinin ele alındığını duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre; Erdoğan Doğu Akdeniz mevzuunun temelinde Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin maksimalist iddiaları ile Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin haklarını yok saymak istemelerinin bulunduğunu söyledi. Erdoğan, sorunun çözümü için diyalogdan yana olduklarını belirtti.

NATO Genel Sekreteri ile de görüştü

Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile de görüştü. Stoltenberg, bugün Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmelerde olumlu gelişmeler yaşandığını söylemişti. Görüşmede, Doğu Akdeniz ele alındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada; Stoltenberg’in yapıcı çabalarının Erdoğan tarafından takdirle karşılandığı söylendi.