Erdoğan'dan Bülent Arınç'a çok sert sözler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 5 ildeki kongreleri için yaptığı konuşmada Bülent Arınç'ın Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala hakkındaki sözlerine çok sert tepki gösterdi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 5 ilde düzenlenen il kongrelerine video konferans yöntemi ile katıldı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş hakkındaki yorumuna çok sert tepki gösterdi. Cumhur İttifakı'nın gidişinden memnun olduğunu söyleyen Erdoğan, Arınç'a yönelik olarak "Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Milletimiz temizlik, maske, mesafe kuralları ile bu tedbirlere hassasiyetle riayet ederse, inşallah salgın grafiğinin boynunu birkaç hafta içerisinde aşağıya çevirmeyi başaracağız. Aksi takdirde sınırlamalara devam etmek, belki ilave tedbirler almak durumuyla karşı karşıya gelebiliriz.

 

Dünyadaki büyük demografik değişimlerin ve güç kaymalarının bu tür büyük salgınlar ardından yaşandığını görüyoruz. Şayet bu süreçten en az kayıpla ve en önce çıkacak olursak, ülkemizi ve milletimizi aydınlık bir geleceğin beklediğine inanıyoruz.

 

Biz ülkemizi yaptığımız her yatırımda samimiydik. Cumhur İttifakı’nı korurken de samimiydik. Cumhur İttifakı’nın gidişinden memnunuz.

 

Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform  gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz. Geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi açıklamaları hükümetimizle, partimizle ilişkili hale getirilemez. Bizim nerede durduğumuz bellidir, istikametinde değişiklik yoktur. Teröre bulaşmış, terörle el ele kol kola yürüyenler bizim temasta olduğumuz kişiler olamaz. Şu anda yargının tasarrufu altında olanlar, yüzlerce, binlerce insanımızın, Yasin Börülerin ölümüne neden olanlar hiçbir zaman Tayyip Erdoğan tarafından, dava arkadaşları tarafından asla ve asla savunulmaz.

 

CHP'nin ve arkasındaki mahfillerin arkasındakilerin dümen suyuna girenler, siz kendi pazarlıklarınızla uğraşın. Düşün bu milletin yakasından diyoruz. Türkiye'yi dışarı şikâyet edenler, dün söylediğini bugün yalanlayanların sonu hüsran olacaktır. Gezi eylemlerini finanse edenlerin savunucusu olamayız. Gezi olaylarının finansörlüğünü yapan, bugün yarın hiçbir zaman bunların savunucusu olmadık, bundan sonra da olmayız. Bunca yıldır elbette eksiklerimiz olmuştur, hatalarımız da olmuştur. Samimiyetimizi, hizmetlerimizi, vizyonumuzu kimse sorgulayamaz. Bugün de tüm samimiyetimizle çareyi milletimizde arıyoruz. Fitne ve fesat girişimlerini reddediyoruz. Sizlerden de dikkatli olmanızı istiyoruz.