Erdoğan: Kendimizi Avrupa'da görüyoruz

Erdoğan: Kendimizi Avrupa'da görüyoruz

Erdoğan, AKP Kütahya, Afyon, Batman ve Siirt 7. Olağan İl Kongrelerine Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile bağlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AKP Kütahya, Afyon, Batman ve Siirt 7. Olağan İl Kongrelerine Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile bağlandı.

Erdoğan "Avrupa Birliği’nden bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz" dedi.

"Kısıtlamaların yol açtığı sorunların farkındayız"

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Ülkemizde pek çok faaliyete sınırlama getirildi. Siyasi parti kongreleri için ise herhangi bir engel bulunmuyor. Buna rağmen salgınla mücadeleye destek vermek için önümüzdeki haftadan itibaren kongreleri erteliyoruz.

"Kısıtlamaların yol açtığı maddi, manevi sorunların farkındayız.  İşi azalan ve tamamen duran esnafımızın, sanatkarımızın, işletmelerimizin buralarda çalışan insanlarımızın aynı şekilde buralardan hizmet alan vatandaşlarımızın sıkıntılarını gayet iyi biliyoruz. Okulundan ayrı kalan öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü insanlarımızın neler hissettiğini anlıyoruz. Ancak salgının kontrolden çıkmasının yol açacağı sorunlar daha büyük olduğu için adeta bağrımıza taş basarak bu yöntemlere başvurmak mecburiyetinde kalıyoruz. Vatandaşlarımızın aldığımız tedbirlere azami riayeti sayesinde salgının seyrini en kısa sürede hedeflediğimiz seviyelere indirerek bu günleri geride bırakacağız.

"Salgınla mücadeleye destek vermek için önümüzdeki haftadan itibaren kongrelerimizi erteliyoruz.

"Reformlarda yeni bir dönemi başlatıyoruz"

"18 yıllık demokrasi ve kalkınma mücadelemizin omurgasını oluşturan reformlarda yeni bir dönemi başlatıyoruz. Hukuki alt yapımızı geliştirerek, ekonomimizin oturduğu temelleri güçlendirerek, üretim ve istihdamı artırarak salgın sonrası yeniden şekillenecek dünyada kendimize iyi bir yer edinmekte kararlıyız.

"Geleceğimizi Avrupa ile kurmayı tasavvur ediyoruz"

“Milletimize söyleyecek hiçbir sözü, vadedecek hiçbir projesi, ortaya koyacak vizyonu olmayanları bir araya getirerek siyaset mühendisliğine giriştiler. İnşallah bunda da başarılı olamayacaklar. Buna karşılık biz önümüzdeki tüm zorluklara rağmen, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine her karışıyla ülkemizi geliştirme, büyütme, güçlendirme, zenginleştirme mücadelemizde yeni bir dönem başlattık.

"Amacımız ne içerde ne dışarda kimseyle kavga etmek, kimsenin hakkını çiğnemek, kimsenin meşru duruşunu bozmak değildir. Tam tersine, dostlarımızla ve müttefikimizle daha güçlü işbirliği içinde olmak istiyoruz. Avrupa Birliği’nden bize verdiği sözleri tutmasını, ayrımcılık yapmamasını, en azından ülkemize yönelik aleni düşmanlıklara alet olmamasını bekliyoruz. Kendimizi başka yerlerde değil Avrupa'da görüyor, geleceğimizi Avrupa ile birlikte kurmayı tasavvur ediyoruz.

"Amerika ile uzun ve yakın müttefiklik ilişkilerimizi bölgesel ve küresel tüm meselelerin çözümünde aktif olarak kullanma arzusundayız.

"Rusya ve İran gibi köklü tarihi münasebetlerimizin bulunduğu ülkeleri asla gözardı edemeyiz. İslam alemi ve Türk dünyasıyla kimi zaman birlikte kimi zaman ayrı ayrı çok derin ilişkilerimiz var. Suriye'den Libya'ya kadar müdahil olduğumuz her yerde toprak bütünlüğü ve siyasi birlik temelinde çözümler için çalışıyoruz.

"Kimsenin Türkiye'yi tehdit etme hakkı yoktur"

"Hiç kimsenin bu fotoğraf içinde Türkiye'yi tamamı yalan, yanlış olan argümanlarla itham etmeye, tehdit etme hakkı yoktur. Biz yaptığımız her işte hakkı, hukuku, adaleti, mazlumları ve mağdurları gözeten anlayışla hareket ediyoruz. Ülkemize karşı da aynı hakkaniyetli bakışla yaklaşılmasını bekliyoruz. Hiçbir onurlu ülke ve kurumun Türkiye düşmanlığını hayat gaileleri haline getirmiş lobilerin ve terör örgütlerinin elinde oyuncak eline dönüşmeyi kabul etmeyeceğine inanıyoruz.

"Demokrasi, hak ve özgürlükleri, adaleti ekonomik kalkınmayı birileri istediği veya dayattığı için değil, kendi halkımız bunlara layık olduğu için savunuyor ve hayata geçiriyoruz."

 

 

 

* Fotoğraf: AA