Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AKP MYK'sinde sarf ettiği sözler basına yansıdı. Erdoğan, Arınç'ın istifasını değerlendirirken; eski AKP Milletvekili Mehmet İhsan Arslan'a da "Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık" sözleriyle yanıt verdi.

Bülent Arınç, bir canlı yayında Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın tahliye edilmesi gerektiğini dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ise buna tepkisi sert oldu. Bunun üzerine “Rencide oldum” diyen Arınç Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa etti.

Erdoğan'dan Arınç'a: Sen bizi daha çok üzdün

Türkiye Gazetesi’nden Ebru Karatosun’un haberine göre; Erdoğan, MYK toplantısında Arınç’la yaptığı telefon görüşmesinin detaylarını anlattı. Erdoğan, “Bugün Arınç’la konuştuk. Sözlerimin onu üzdüğünü söyledi. Ben de kendisine ‘sen bizi daha çok üzdün’ dedim. İstifası bizi üzdü. Yasin Börü ve ellerinde Kürtlerin kanı olan adamları başımıza çıkarıyorsunuz. İnşallah, bundan sonra böyle açıklamalar yapmaz. Ben açıklamasını doğru bulmadığımı kendisine de ilettim” ifadelerini kullandı.

Erdoğan: Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık

MYK’de bir diğer gündem maddesi de eski milletvekili Mehmet İhsan Arslan oldu. Arslan’ın BBC’ye verdiği röportajda “AK Parti’nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu” sözlerine tepki gösteren Erdoğan, “Bu çok ağır bir söz. Bizim elimiz kanlı mı? Eli kanlı demek doğru değildir. Biz Kürtleri değil, teröristleri bombalıyoruz. Bizim Kürtlerle problemimiz yok. Bu röportajdaki sözleri, bizim haklı söylemlerimizi hiç anlamadığını gösteriyor. Biz hiçbir zaman Kürtleri bombalamadık” ifadelerini kullandı.

Arslan, oybirliğiyle disipline sevk edildi.

Mehmet İhsan Arslan ne demişti?

BBC'ye röportaj veren Arslan, kendisine kitabında yer alan "AK Parti'nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu" sözlerinin sorulması üzerine "Ülkede sistemin kendisi olduk. İlkeleri doğrusu bir kenara attık" diye yanıt vermişti.

Arslan'a sorulan soru ve verdiği cevap şöyleydi:

Kitabınızda "AK Parti'nin bir milliyetçi bagajı yoktu, elinde Kürt kanı yoktu" demişsiniz. AKP'nin "İslamın kuşatıcılığıyla" Kürtlere yaklaştığını söylemişsiniz. Abdullah Öcalan da 21 Mart 2013'teki mektubunda "1000 yıla yakın süredir İslam bayrağı altında ortak yaşam sürdürüldüğünü" söylemişti. Sizce bu dini yaklaşımdan bağımsız, tamamen liberal, hak, hukuk ve özgürlükler çerçevesinde çözülebilir mi sorun?

Bence muhafazakarlığımızın artık ciddi bir bagajı, birikimi oluştu. Bu bagaj siyaseten bizi tamamen devletçi bir pozisyona taşıdı.

Biz ülkede sistemin kendisi olduk. İlkeleri doğrusu bir kenara attık. Bizi gelecek seçimlerde hangi kesimler iktidara taşıyacak ve iktidarda kalmamızı sağlayacaksa, onlarla iş tutmayı tercih ettik.

Kürtlerin oylarına ihtiyacımız olduğu dönemde biz onların taleplerini masada tutmaya devam ettik.

Sonradan bunun bizi tehlikeli sahillere götüreceğini fark ettiğimizde de bu kez başka çevrelerin desteğiyle siyaset yapmaya ve iktidarımızı sürdürmeye karar verdik. Şu an da MHP'yle olan ittifakımız da böyle bir sürecin son aşamasıdır.

Gündem