Erdoğan: Beş kişi ameliyatta, sekiz kişi yoğun bakımda

Erdoğan: Beş kişi ameliyatta, sekiz kişi yoğun bakımda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İzmir'de meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremin ardından 5 vatandaşın ameliyatta, 8 vatandaşın ise yoğun bakımda olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan İstanbul’da Türk Konseyi Sağlık Bilimi Kurulu toplantısında konuşma yaptı.

Konuşmasında depreme ilişkin ifadeler kullanan Erdoğan, 5 vatandaşın ameliyatta 8 vatandaşın is yoğun bakımda olduğu bilgisini paylaştı. Tüm imkanların seferber edildiğini söyleyen Erdoğan, evlerine giremeyen vatandaşlara gereken desteğin sağlanacağını söyledi. Erdoğan, “Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gereken kaynak aktarılmıştır” dedi.

Erdoğan; Katar, Yunanistan ve Azerbaycan devlet başkanlarının arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini, talep hâlinde yardıma hazır olduklarını aktardıklarını söyledi.

Türkiye’nin her geçen gün depreme dayanıklı hâle geldiğini söyleyen Erdoğan, “Depreme dayanıksız yapı stokumuzu yeniliyoruz” ifadelerini kullandı.

Üç çocuk söylemini yineledi

Erdoğan, konuşmasında nüfus planlamasına da değindi. Yıllardır en çok konuşulan söylemlerinden biri olan “En az üç çocuk” sözlerini yineleyen Erdoğan, “Bu temenni rastgele söylenmiş bir ifade değil. Ülkemizin geleceği açısından öneme sahip. Genç ve yetişmiş nüfusu korumalıyız” diye konuştu.

TÜİK verileri

Cumhurbaşkanlığı 2021 Yıllık Programı’nda doğurganlık hızına dair Erdoğan’ın temennisini karşılamayan rakamlar yer aldı. TÜİK verilerinin yer aldığı yıllık programda “2010 yılından sonra kadın başına 2,1 çocuk olan toplam doğurganlık hızı, 2018 de 2’ye 2019 yılında ise 1,88’e gerilemiştir” bilgisine yer verildi.