Ercan deprem anı için uyardı: Aksi halde boğulabilirsiniz

Jeofizik Yüksek Mühendisi Övgün Ahmet Ercan, deprem anında uyulması gereken önemli bir uyarıda bulundu.

Yayınlanma:
Güncelleme: 01 Kasım 2020 14:05

İzmir'de can kaybına neden olan depremin ardından deprem güvenlikli binaların önemi bir kez daha gündem oldu. İzmir'de yaşanan depremde yıkılan binaların çökme biçimleri de dikkat çekti.

Jeofizik Yüksek Mühendisi Övgün Ahmet Ercan,  Can Coşkun'un sunduğu Gündem Özel'e bağlandı. Ercan, çöken binalar hakkında şunları söyledi:

Bina yan yatmışsa eğer, yapıda sıvılaşma var, demektir. Tost şeklinde çökmüşse, kolon kiriş bağlantısında sorun vardır. Türkiye'de temel sorunlardan biri budur. Beton yıkılırken tozlaşır. O sırada enkaz altındakiler toz altında kalır. Gözlere, ağıza ve buruna toz dolar. Bu durumda ağzı ve burnu kapattıktan sonra başa bir kitap koyup, vücudu küçülterek beklemek gerekir. Aksi halde boğularak ölümler gerçekleşir.

"İzmir'de yapıların yüzde 73'ü güvensiz"

Kentsel dönüşümün önemi bir kez daha ortaya çıktı. İzmir'de yapıların yüzde 73'ü güvensizdir. Şu an İzmir'de deprem olmadı. İzmir'in 70-100 kilometre uzağında oldu. İzmir'de olmayan deprem bile yıkıma neden oldu. Bu deprem İzmir kırığı üzerinde olsaydı on binlerce kişinin ölümünden söz ediyor olacaktık. İzmir'in daha önce 7.5 şiddetindeki depremleri gördüğü unutulmasın. İzmir'e gelişigüzel bina yapamazsınız.