Cüzdan küçük banknotlarla dolacak, halk parasını fazla sanacak!

Cüzdan küçük banknotlarla dolacak, halk parasını fazla sanacak!

Ekonomi uzmanı Veysel Ulusoy, bankalara gönderilen 'küçük banknot' uyarısını değerlendirdi. Bankaların halka para verirken 10-20 lira gibi düşük değerli banknotları kullanması halinde paranın daha fazla görüneceği düşünülüyormuş

Ekonomi uzmanı Profesör Veysel Ulusoy, Ayşenur Arslan’ın sunduğu Medya Mahallesi programına konuk oldu. Ulusoy, bankalara enflasyonla mücadele kapsamında 100-200 TL gibi yüksek değerli banknotların daha az kullanılması yönünde telkinde bulunulan Merkez Bankası mektubuna ilişkin "Bu mektubu talihsiz bir yazı olarak algılıyorum" değerlendirmesini yaptı.

Cüzdanda fazla gözüksün! 

Veysel Ulusoy, Merkez Bankası’nın aldığı karara ilişkin şu ifadeleri kullandı:

"Bir tanesi zorunlu karşılıkları artırma kararı ki bu temel araçlardan bir tanesidir. Bu doğal karşılanabilir ama doğal olmayan bir yaklaşımı gördük. O da nakit düzeninin sağlanması amacıyla bankalardan düşük küpürlü banknotların tedavülde olması talebi. Bankalara gönderilen yazı temel olarak anlaşılmayan bir yazı. Çoğu ekonomistin kafasını karıştıran bir yazıydı. ATM’lerden çekilen paraların 200-100 TL yerine 10-20 TL olması yönünde bir talepte bulundu. Küpür miktarının düşürülmesi ekonomik teoriye zıt gelen bir kavram. Bu, vatandaş cüzdanında daha çok para görsün diye yapılmış olabilir. Bu yaklaşımın ekonomik teoride yeri yok. İnsanlar artık ceplerinde fazla para dahi tutmuyor. Emisyon hacmindeki değişikliğe istinaden yaratılan para politikası krizi daha da derinleştirecek. Bankalara gönderilen bu yazıyı talihsiz bir yazı olarak algılıyorum."