Enflasyon arttı! Eli yanan vatandaş isyanda

Muhabirimiz Gül Gündüz, Şubat ayı enflasyon verilerini vatandaşa sordu. Pazarda, markette eli yanan vatandaşlar isyanda...

Vatandaşın en belirgin enflasyonu farkettiği ürünlerin başında ayçiçek yağı geliyor. Yağ fiyatlarına isyan eden bir vatandaş "Bir teneke çiçek yağını 20-25 liraya alıyorduk. Şimdi 70-80 liraya alıyorum. Nasıl bir enflasyon bu evladım? Şaşırdım kaldım" diye çaresizliğini dile getirdi. 

Haber: Gül Gündüz Kameraman: Boğaçhan Özer

Vatandaşa göre enflasyon yüzde 30'lar civarında. Ancak TÜİK enflasyon oranını yüzde 15.61 olarak açıkladı. Şubat ayı enflasyonu ise yüzde 0,91 oranında arttı. Bu rakamlar bile son 10 yılın en yüksek Şubat ayı enflasyonunu gösterdi. Rakamlara göre yıllık enflasyon 18 ayın zirvesini gördü. Üretici fiyatları endeksi ÜFE ise aylık 1,22 ile geçen yılın aynı ayına göre 27,09 arttı. 

FİYATLAR DAHA DA ARTACAK

Bu rakamların verdiği mesajın biraz daha ürkütücü olduğunu söyleyen Ekonomist Mustafa Sönmez, "Sonuçta bunlar parekendeye yansıyacak rakamlar. Tezgahlara yansıyacak. Önümüzdeki aylarda fiyat artışının devam edeceğini bize gösteriyor" diye konuştu.