Emre Yıldır davasında karar çıktı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, yaşamını yitiren Emre Yıldır’a sistematik istismarda bulunan Vedat Tarhan’ın, tutuklu yargılandığı davanın 7'nci duruşması bugün görüldü. Davada karar çıktı.

Yayınlanma:
Güncelleme: 17 Kasım 2020 15:05
Emre Yıldır davasında karar çıktı

İrem YILDIRIM - Halk TV

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde, yaşamını yitiren Emre Yıldır’a sistematik istismarda bulunan Vedat Tarhan’ın, tutuklu yargılandığı davanın 7'nci duruşması bugün görüldü. Halk TV'ye konuşan Emre Yıldır'ın ablası Aslı Kaynar, sanık Vedat Tarhan'ın üç tane tanığın dinlemesi talebinin mahkemece reddedildiğini aktardı. Kaynar, sanık Tarhan'ın savunmasında çok huzurlu olduğunu söylediğini belirtti. 

Edirne 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada karar verildi. Vedat Tarhan, 26 yıl hapis cezası aldı. 

Karar sonrasında abla Kaynar, "O adam ağırlaştırılmış müebbet alana kadar bırakmayacağız bu davayı. Biz bu savaşı sonuna kadar sürdüreceğiz. Emre için güneş doğdu" dedi.

Ne olmuştu?

Çocuğun nitelikli cinsel istismarı suçlamasıyla Emre'ye 9 yıl boyunca sistematik bir biçimde istismarda bulunan Vedat Tarhan, Emre Yıldır'ın intiharından 2 gün sonra yani 1 Mayıs 2019'da tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Vedat Tarhan ilk duruşmada 8 Ağustos 2019'da tahliye edildi. Tahliyeden 9 gün sonra Edirne Cumhuriyet Savcısı mahkemeye tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılması talebiyle yazı gönderdi ve 2 gün sonra yakalama kararı çıkarılarak aynı gün Çanakkale'de kaçmaya çalışırken Vedat Tarhan tutuklandı.