Ekrem İmamoğlu'na 'limon kumpası'nda yeni gelişme

Ekrem İmamoğlu'na 'limon kumpası'nda yeni gelişme
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Mersin’den satın aldırıp, vatandaşa ücretsiz dağıttığı limonlarla ilgili yandaş üreticiden alıyor algısı yaratmak için kurmaca haber yapan üretici ve kameraman hakkında 8.5 ay sonra iddianame hazırlandı.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer'in önerisi ile harekete geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 100 ton limonu Mersinli üreticiden satın almıştı.

Limon üreticisiyle konuşup, konuyu haberleştirmek isteyen bir kameramanın ise, üreticiyi kendi yönlendirmeleriyle konuşturduğu ve yanlış bilgiler vermeye zorladığı görüntüler ortaya çıkmıştı.

4 kişi hakkında hapis cezası 

Cumhuriyet'in haberine göre, haberin yayınlanmasından sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, üretici, kameraman ve haber sitesi hakkında Büyükçekmece Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Şikayet sonrası savcılık, Erdemli Yerel Diriliş Gazetesi imtiyaz sahibi Mahmut Dölek, çiftçi gibi konuşan Ömer Tuncel, cep telefonu ile görüntüyü çektiği ileri sürülen Demokrat Parti eski İlçe Başkanı Emrah Toraman'ın yanı sıra Kumkuyu eski Belde Belediye Başkanı Ömer Sezer'in ifadelerini aldı. 

İfadelerin alınmasından 8.5 ay sonra Büyükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. Hazırlanan iddianamede, şahısların İmamoğlu'nun itibarını sarsmak, yalan haber yapmak ve kamuoyu gözünde küçük düşürmek suçlamaları yöneltildi. 4 kişi hakkında 3 ay ile 2 yıl arasında hapis cezası istendi.