Ekonomist Korkmaz: Et ve Balık Kurumu sayesinde insanlar et yiyordu

Ekonomist Esfender Korkmaz, Halk TV'de Eylül Han Tezel'in sunduğu Gündem Özel programına katıldı. Korkmaz, Et Balık Kurumu sayesinde insanların ucuz et yediğini söyledi.

Ekonomist Esfender Korkmaz Eylül Han Tezel’in sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu. Korkmaz, MHP’nin başlattığı tartışmalı askıda ekmek uygulaması ve ekonomik gelişmeleri yorumladı. Korkmaz, askıda ekmek uygulamasının bir devletin yapacağı uygulama olmadığına dikkat çekti.

Korkmaz, “Vatandaş bir birine destek vermeyi biliyor. Ama bir siyasi partinin bunu politika olarak açıklaması devlet fikrine aykırıdır. Devletler sosyal devlete dönüştü. Bu uygulama devlet fikrine aykırı, devletin pes ettiğini gösterir" diye konuştu.

“Rekabet olmazsa et fiyatları artar”

Et fiyatlarının artmasına ilişkin de konuşan ekonomist Korkmaz, devletin ucuz et için harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Korkmaz, “Et ve Balık Kurumun sayesinde insanlar et yiyordu. Ama bu özelleşti. İnsanlar artık pahalı et yiyor. İthal ete muhtaç kaldı. Türkiye’nin içeride et üreterek rekabet etmesi lazım. Rekabet etmezse et fiyatları daha da pahalı olacak. Devletin fili olarak et üretimine girmesi lazım.” dedi.