Yüksek enflasyon sonrası JPMorgan'ın kararı: Türkiye tahminini hem düşürdü hem de erteledi

JPMorgan, Temmuz ayı enflasyonunun 27 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Türkiye için faiz indirim beklentisini düşürdü. JPMorgan ilk indirim için tahminini Ekim ayından Kasım'a erteledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 04 Ağustos 2021 10:01
Yüksek enflasyon sonrası JPMorgan'ın kararı: Türkiye tahminini hem düşürdü hem de erteledi

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün temmuz ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon temmuzda yüzde 1,80 artarken, yıllık bazda yüzde 18,95 oldu. Bu oran, 2019 Nisan ayından bu yana hesaplanan en yüksek enflasyon rakamını gösteriyor. 

ABD merkezli finans kuruluşu JPMorgan, TÜİK'in dün açıkladığı enflasyon rakamları sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan (TCMB) faiz indirimi beklentilerini azalttı.

JPMorgan, Temmuz ayı enflasyonunun 27 ayın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından Türkiye için faiz indirim beklentisini düşürdü. 

Enflasyonun 27 ayın en yüksek seviyesine çıkması sonrasında rapor yayınlayan JPMorgan, yıl sonuna kadar 50'şer baz puanlık sadece 2 faiz indirimi beklediklerini bildirdi. JPMorgan daha önce yayınladığı raporda ekim, kasım ve aralık aylarında olmak üzere toplam 3 kez 50'şer baz puanlık faiz indirimi yapılacağını öngörüyordu. JPMorgan ayrıca, bir dizi makroekonomik ve siyasi faktörün ciddi belirsizlikler ortaya çıkardığına işaret ederek 2022 yılı sonu için TCMB politika faizi tahminini de yüzde 14,5'ten yüzde 15,0'a yükseltti.

 

KAYNAK: ANKA