Merkez Bankası Başkanı Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı
Merkez Bankası'na yeni atanan Fatih Karahan, Ankara’da Enflasyon Raporu toplantısında konuştu. Karahan, yıl sonu enflasyon tahminini açıkladı. Enflasyonda zirve ise Mayıs'ta yaşanacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, Ankara’da Enflasyon Raporu 2024-I Bilgilendirme Toplantısı’nda konuştu.

Merkez Bankası Başkanı "Gereken sıkılığı korumakta kararlıyız" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Yıl Sonu Enflasyon Tahminini Açıkladı.

Bankanın 2024 tahmini yüzde 36, 2025 tahmini yüzde 14, 2026 yıl sonu tahmini ise yüzde 9 olarak korundu.

FAİZ MESAJI

Karahan "Ek bir faiz artışına şu an gerek görmüyoruz, ancak görünüm bozulmaya başladığında tekrar değerlendireceğiz" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Merkez Bankası'nın (TCMB) yeni başkanı Fatih Karahan, yılın ilk enflasyon raporunu açıklıyor. Karahan, enflasyon hedefe uyumlu seviyelere gerileyene kadar gereken parasal sıkılığı korumakta kararlı oldukları mesajını verdi, "Dezenflasyonu tesis çalışmamıza kararlılıkta devam edeceğiz. Bir önceki rapor döneminden bu yana göstergeler para politikasının doğru yolda ilerlediğini teyit etmekte" dedi.

Karahan "Konut piyasası önem arz ediyor, büyük kentlerdeki artış hızı ciddi oranda yavaşladı. Yavaşlamanın sürmesi kiralara da yansıyacak" diye konuştu.

"Ocakta hizmet fiyatlarında yüksek oranlı artışlar gözlendi. Hizmet enflasyonundaki katılıığın önemli bir nedeni kiralar, gösterge olarak yakından takip edilmekte. Kiralar üzerindeki baskının azalması hizmet fiyatlarında önemli rol oynayacaktır. Konut fiyatlarındaki yüksek artış kiralara gecikmeli ve yüksek bir şekilde yansımakta. Sıkılaştırma sonrasında büyük kentlerde konut kira artış hızı yavaşladı. Konut fiyatlarındaki artışın yavaşlaması hizmet fiyatlarındaki ataletin azalmasına katkıda bulunacak.

Ocak ayındaki yükseliş sonrasında enflasyon ana eğiliminin zayıflayacağını değerlendiriyoruz. Ücret ayarlamalarının talep üzerindeki yansımalarını yakından takip ediyor olacağız."