Yabancı bakana kendini övmüştü: Nebati'den 'yakın diyalog' savunması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yabancı bir bakana "Ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10’la çıkamıyorsunuz" dediğini anlatması üzerine tartışmaların odağına girdi. Nebati bu sözleri söylerken milletin kendisine ilgisinden bahsetmek istediğini söyledi.

Yayınlanma:
Güncelleme: 06 Ağustos 2022 14:27
Yabancı bakana kendini övmüştü: Nebati'den 'yakın diyalog' savunması

Yaptığı açıklamalarla gündeme oturan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati Hürriyet yazarı Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Daha önce "Yabancı bir bakanla konuşuyordum, bana enflasyonumuzun yüksekliğinden bahsetti. Ona ‘Ben bu enflasyonla sokağa çıkabiliyorum, siz yüzde 10’la çıkamıyorsunuz’ dedim” ifadeleriyle gündeme gelen Nebati bu sözlerine de değindi.

“Ülkemizde her konuyu bağlamının dışına çıkarıp çarpıtan, her çarpıtmasını da bir algı operasyonu malzemesine dönüştürmek için iştahla yarışan bir muhalefetin varlığı çok üzücü bir durum gerçekten" diyen Nebati, tartışma yaratan sözlerinde milletle olan yakın diyaloğuna işaret ettiğini belirterek "Sokağa çıktığım zaman insanımızın gösterdiği ilgiden bahsettim. Çok açık bir şekilde diyorum ki insanımız Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki AK Parti iktidarının Türkiye’de çözümün gerçek adresi olduğunu biliyor" ifadelerini kullandı.

'Vatandaşlar gelip dertlerini anlatıyorlar'

Vatandaşların AKP'nin kendilerini dinleyeceğinden ve anlayacağından şüphesi olmadığını savunan Nebati, "Bu yüzden ne zaman sokağa çıksam insanımızın sıcak ilgisiyle karşılaşıyorum. Gelip dertlerini aktarıyor, düşüncelerini paylaşıyorlar. Zaten AK Parti kurulduğu günden bu yana milletimizle hemhal olmuş, bizzat milletimizin bağrından çıkıp buralara gelmiş bir partidir" diye konuştu.

'Enflasyonla Mücadele Timi denetime devam edecek'

Enflasyonla Mücadele Timi denetimlerinin süreceğini de söyleyen Nebati, 2022 yılında toplam 250.8 milyar lira vergi gelirinden vazgeçildiğini söyledi.

Bundan sonraki süreçte ise Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitesi aracılığı ile düzenli toplantılar süreceğini ve tedbirlerin alınmasına yönelik olarak istişareler yapılacağını belirten Nebati, ihtiyaç oldukça da gerekli kararlar alınacağını ifade etti.

Nebati, ileriki dönemde ise para ve maliye politikalarının eşgüdümünün güçlendirilmesi, mal ve hizmet piyasalarında rekabet ve verimliliğin artırılması, enflasyondaki ataleti azaltıcı politikaların hayata geçirilmesi ile fiyat istikrarının kalıcı biçimde tesis edilmesinin amaçlandığını söyledi.

Kredilere övgü

2022 yılı nisan ayı başında Hazine Faiz Destekli Kredilerin üst limitleri 2.5 katına çıkarıldığını söyleyen Nebati "Küçük ölçekli üreticilerin yoğun olarak kredi kullandıkları başlıklardan geleneksel hayvansal üretimde 100 bin TL olan sıfır faizli kredi tutarı 200 bin TL’ye, geleneksel bitkisel üretimdeki 50 bin TL olan sıfır faizli kredi tutarı da 100 bin TL’ye yükseltildi. Böylece sıfır faizli kredilerin limiti 2 katına çıkarıldı" dedi.