Vergi Cezalarıyla İlgili Flaş Gelişme: O Karardan Dönüldü!

Vergi Cezalarıyla İlgili Flaş Gelişme: O Karardan Dönüldü!
Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, tüm vergi dairelerine talimat göndererek, vergi cezalarında hiçbir şekilde uzlaşmaya gidilmemesini istemişti. Ancak gelen tepkilerin ardından vergide uzlaşma mekanizmasını fiilen ortadan kaldıran o karardan geri dönüldü.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), 81 ildeki tüm vergi dairelerine kritik bir talimat göndermişti. Yeni düzenleme ile vergi borçlarına yönelik uzlaşmalarda indirim yapılmaması öngörülüyordu.

Söz konusu talimatta, usulsüzlük, özel usulsüzlük vergi ve vergi cezası gibi devlete ödenmesi gereken tüm cezaların hiçbir şekilde uzlaşmaya gidilmeden ve indirim teklifi yapılmadan tahsil edilmesi istenmişti.

vergi.jpg

O KARARDAN DÖNÜLDÜ!

Ancak bu karar büyük tepkilere yol açmıştı. Gelen tepkilerin ardından o karardan dönüldü.

CNBC-e Ankara Temsilcisi Fırat Gazel'in ulaştığı bilgilere göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı'nın vergi ve cezalarda uzlaşmama kararından geri dönüldü.

vergi1.jpg

Vergi Usul Kanunu ile düzenlenen vergi ve cezalarda uzlaşma mekanizması, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın defterdarlıklara talimatıyla 24 Haziran’dan itibaren durdurulmuştu. Talimatta, mükelleflere vergi aslı ve cezanın tamamından indirim yapılmaması, bunun kabul edilmesi durumunda uzlaşma belgesinin imzalanması talimatı verilmişti.