Üretimi yasaklayıp gümrük vergisini sıfırladılar!

Üretimi yasaklayıp gümrük vergisini sıfırladılar!
Fiyatı artan sebzeler arasında yerini alan patatesin, 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandı. Dün ise patateste gümrük vergisi sıfırlandı.

Son günlerde fiyatı artan sebzeler arasında yerini alan patatesin, Tokat ile beraber 25 ildeki toplam 141 bin 650 dekar alanda üretiminin yasaklandığı öğrenildi. Yasaklama kararı CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine, Bakan Pakdemirli’nin verdiği cevapla ortaya çıktı.

Bakan Pakdemirli soru önergesine verdiği cevapta, aralarında ülkede en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde karantina etmeni olan Patates Siğili Hastalığı, Patates ve Domateste Bakteriyel Solgunluk, Patates Kahverengi Çürüklüğü, Patates Halka Çürüklüğü ve Patates Kist Nematodlan nedeniyle dikim yasağı uygulandığını ifade etti.

Hangi illerde yasaklandı?

Adana, Afyonkarahisar, Aksaray, Amasya, Artvin, Balıkesir, Bilecik, Bolu, Çanakkale, Erzurum, Eskişehir, Gümüşhane, Hatay, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Konya, Nevşehir, Ordu, Sivas, Tokat, Trabzon gibi illerdeki bazı bölgelerde karantina nedeniyle patates ekiminin yasaklandığını ifade etti.

Gümrük vergisini sıfırladılar

Bu açıklamanın üzerinden çok geçmeden, dün patates ithalatının önünü açacak bir hamle geldi. Patateste gümrük vergisi sıfırlandı.

Etiketler :