Son Dakika... FED Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak? FED Faiz Artırırsa veya Düşürürse Dolar Ne Olur?

Son Dakika... FED Faiz Kararını Ne Zaman Açıklayacak? FED Faiz Artırırsa veya Düşürürse Dolar Ne Olur?
Yurtiçindeki seçimlerden sonra dolar hızla yükselişe geçerken, yatırımcıların gözü bu kez ABD Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararında! FED faiz kararı hangi tarihte açıklanacak? İşte FED faiz toplantı tarihi 2023...

FED’in açıklayacağı faiz kararı da doların uluslararası piyasalarda yönünü belirlemesini sağlayacak. FED’in faizi artırma kararı alması halinde uzmanlar, ABD’deki enflasyonun düşmesiyle birlikte ülke para biriminin dünya para birimleri karşısında değer kazanarak güçlenmesine yol açacağını düşünüyor. Bununla birlikte altın fiyatlarının da düşmesi bekleniyor.

FED kararını bu akşam saat 21:00’de açıklayacak.

FED’in faizi indirme kararı alması halinde ise piyasada doların değer kaybedeceği görüşü hakim. Böylece doların değer kaybetmesiyle, altın fiyatlarının da yükseleceği tahmin ediliyor. Ancak, FED’in bugünkü faiz kararında bir değişim beklenmiyor. Uzmanlar FED’in bu yıl faizi artırmasını beklemiyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın konuşmasının takip edilmesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlara göre, Powell ‘şahin’ mesajlar verirse piyasada hareketlilik olabilir.


Öte yandan doların seyrini belirleyecek en önemli konunun, ABD’nin 15 Haziran’da yapması gereken faiz ödemesi olduğu belirtiliyor. Tüm piyasalar ABD’nin temerrüde düşüp düşmeyeceğini merak ediyor. Öyle ki ABD’yi derecelendirme kuruluşları Fitch ve Moody’s de takip ediyor. Fitch, ABD’yi negatif izlemeye alırken, Moody’s de ABD’nin yarın faiz ödemesini yapamaması halinde, ülkenin kredi notunu düşüreceğini açıkladı.

FED FAİZ KARARI 2023 NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Bankası FED’in faiz toplantısı için geri sayım başladı. ABD Merkez bankası (FED) faiz kararı toplantı tarihi belli oldu. FED faiz toplantısı 14 Haziran tarihinde yapılacak ve toplantının ardından faiz kararı açıklanacak. Toplantı bu akşam saat 21:00'da yapılacak.

FED KARARI TAHMİNLERİ

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) çarşamba günkü toplantıda yüzde 74 ihtimalle politika faizini sabit bırakmasının beklendiğini aktaran analistler, politika metni ve toplantı sonrası Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarındaki sinyallerin yatırımcıların odağında olacağını dile getirdi.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in, bu hafta faiz artırımlarına ara verebileceğinin öngörülmesine karşın temmuzda 25 baz puan daha faiz artırarak "şahin" politikalarına son vermesinin tahmin edildiğini söyledi.

ABD ekonomisinde iş gücü piyasasının soğuma sinyalleri verdiğini ancak hala istenilen sonuçların alınamadığını aktaran analistler, yarın açıklanacak enflasyon verilerinin fiyatlamalar açısından önemli bir başka unsur olduğunu vurguladı.

Analistler, bugün yurt içinde işsizlik oranı, yurt dışında ise ABD'de hazine bütçe dengesi verilerinin takip edileceğini belirterek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.700 ve 5.850 seviyelerinin direnç, 5.500 ve 5.400 puanın destek konumunda olduğunu kaydetti.

Öte yandan, AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, cari işlemler hesabının nisanda 4,47 milyar dolar açık vermesini bekliyor.

2023 FED TOPLANTI TARİHLERİ

13-14 Haziran 2023
25-26 Temmuz 2023
19-20 Eylül 2023
31 Ekim – 1 Kasım 2023
12-13 Aralık 2023