Türkiye'nin Kuruyemiş ve Baharat Devi Şirket İflas Bayrağını Çekti! Tam 200 Şubesinde Çalışanlar İşsizler Ordusuna Katıldı

Türkiye'nin Kuruyemiş ve Baharat Devi Şirket İflas Bayrağını Çekti! Tam 200 Şubesinde Çalışanlar İşsizler Ordusuna Katıldı
Gıda devi iflas etti. Art arda yeni şubeler açan Maksul Gıda, 3 yıl önce mali darboğaza girmişti.

Türkiye genelinde iflas haberleri hızla yayılmaya devam ediyor. Ekonomik kriz, ülke genelinde etkisini giderek daha şiddetli bir şekilde hissettiriyor. 2024 yılı itibariyle birçok işletme iflas ederek kapılarını kapatmak zorunda kaldı.

200 şubesi bulunan Maksul Gıda iflas etti. Kuruyemiş ve baharat sektöründe yaptığı yatırımlarla tanınan Maksul Gıda, mali zorluklar nedeniyle geçtiğimiz aylarda yaklaşık 150 şubesini kapatmıştı. Kalan 50 şubenin de kapatılmasına karar verilerek iflasını ilan etti. Aylardır maaş alamayan yaklaşık 200 çalışan işsiz kaldı.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, Maksul Gıda ve sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi.

Geçtiğimiz aylarda 150 şubesini kapatan Maksul Gıda, geriye kalan 50 şubesini de kapatma kararı aldı.

Maksul Gıda iflas etti. Türkiye genelinde 200’den fazla şubesi bulunan Maksul Gıda, mali zorluklar nedeniyle iflasını ilan etmek zorunda kaldı.

iflas1.jpg

3 yıl önce konkordato talebinde bulunan Maksul Gıda, 200 şubesinin 150'sini kapatmıştı. Mahkeme, şirket için bilirkişi raporu talep etti. Üç bilirkişi, şirketin toparlanmasının mümkün olmadığını belirten bir rapor sundu.

Bakırköy 1. Asliye Ticaret Mahkemesi, duruşmada Maksul Gıda ve sahibi Hakan Şenol için iflas kararı verdi. Bursa'da da çok sayıda şubesi bulunan, kuruyemiş devi Maksul Gıda, kalan 50 şubesini de kapatma kararı aldı. Aylardır maaş alamayan Maksul Gıda çalışanları işsiz kaldı.

Kuruyemiş ve baharat sektöründe yaptığı yatırımlarla kısa sürede 200'den fazla şubeye ulaşan firmanın yaklaşık 200 çalışanı işsizler ordusuna katıldı.

AYLARDIR MAAŞ ALAMADILAR

Maksul Gıda’nın Bağcılar şubesinde çalışan Derya Aşkar ise “1,5 aydır ama maaşımı alamadım. Kimseye de sesimizi duyuramıyoruz. Ne bölge sorumlusuna ne de şirketin sahibi Ömer Faruk Şenol bizim mesajlarımıza ve aramalarımıza yanıt veriyor” diye konuştu.

68ddd8e2-c978-4c4a-b99a-d20501dbf8df.jpg
Şirket sahibi Hakan Şenol için de iflas kararı verildi.

Nüket Kulu isimli Maksul Gıda çalışanı “01 Aralık 2023 tarihinden itibaren maaş alamıyorum. 10 Mart 2024 tarihinde şubelerimiz elimizden alınarak boşaltıldı. Herhangi bir yere yönlendirme yapmadan ben ve benim gibi 100’den fazla personel bekliyor. Şirket sahipleri Hakan Şenol ve kardeşi Ömer Faruk Şenol ile bir çok kez iletişime geçtim. Ancak cevap alamadım. Benim gibi bir çok kişi mağdur durumda” ifadelerini kullandı.