Türkiye'nin gri listeden çıkarılma kararına borsa nasıl tepki verdi?

Türkiye'nin gri listeden çıkarılma kararına borsa nasıl tepki verdi?
Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Genel Kurulu toplantısı henüz tamamlanmamışken sosyal medya hesabından 'Başardık' yazısını paylaşması "gri listeden" çıkıldığının ilk mesajı olarak algılandı. Toplantının saat 12:00'da yayınlanan kararına göre ise Türkiye gri listeden çıkarıldı. Karara borsa ne tepki verdi? İşte piyasalarda durum...

Her 3 yıl bir yayımlanan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) raporuna göre Türkiye, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kalma gerekçeleriyle 2021 yılında gri listeye alınmıştı. Mali Eylem Görev Gücü (Financial Action Task Force-FATF) Singapur’daki toplantısında Türkiye'nin gri listeden çıkarılması kararını aldı. Ekonomistler hafta başında kararın borsayı yükselteceğini öngörüyordu.

BORSA İSTANBUL NE TEPKİ VERDİ?

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,54 yükselişle 10.738,78 puandan başlamıştı. Kararın açıklanması sonrası endeks şu sıralarda (28 Haziran saat 13:05) 10.728 seviyesinde bulunuyor.

Dolar/TL, güne yükselişle 32,96 TL seviyelerinden başlamıştı. Dolar/TL şu sıralarda bir miktar geri çekilerek 32,86 seviyesinde işlem görüyor.

Euro/TL ise yönünü aşağıya çevirerek 35,19 seviyelerinde seyrediyor.