Türkiye, Yunanistan’dan daha pahalı

Türkiye, Yunanistan’dan daha pahalı
Ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılından bu yana iflası beklenen Yunanistan, olumsuzluklara rağmen kriz yaşamadığı iddia edilen Türkiye’den daha ucuz.Günde 8 saat çalışan bir asgari ücretli Yunanistan’da 5 gün üzerinden...

Ekonomik krizin patlak verdiği 2008 yılından bu yana iflası beklenen Yunanistan, olumsuzluklara rağmen kriz yaşamadığı iddia edilen Türkiye’den daha ucuz.

Günde 8 saat çalışan bir asgari ücretli Yunanistan’da 5 gün üzerinden 750 Euro (2235 TL) alıyor. Günde 4 saat çalışan bir kişinin ise eline yaklaşık 350 Euro (1043 TL) civarında bir para geçiyor. Yunanistan’da yarım gün çalışan bir işçi, Türkiye’de tam gün çalışan bir işçi kadar para kazanırken, benzin fiyatları 4.5 TL’nin altında, tezgah fiyatları ise Türkiye’nin 3’te biri kadar.

BENZİN 4.5 TL’NİN ALTINDA

Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doç. Dr Cem Işık, Yunanistan’da yaptığı araştırmalar ile Yunanistan ve Türkiye arasında fiyat ve gelir farklarını ortaya koydu. Aslında ortaya çıkan rakamlar, Yunanistan’ın değil Türkiye’yi iflasın eşiğinde gibi gösteriyor. Atina Eğitim ve Araştırma Enstitüsü’nün (ATİNER) her yıl düzenlemiş olduğu ekonomi ve turizm araştırmaları toplantılarına katılan Cem Işık’ın araştırmasında öne çıkan noktalar ise şunlar: Yunanistan’ın içerisinde bulunduğu ekonomik kriz, ülkede II. Dünya Savaşı’ndan bu yana karşılaşılan en ağır şartlara zemin hazırladı. Halkı sık sık sokağa döken ekonomik şartlar ise pek çok firmanın kapanmasına neden oldu. Orta gelir grubu için ev kiraları semtine göre 150 Euro (447 TL) ile 600 Euro (1.788TL) arasında değişiyor. Benzin litre fiyatı ise Türkiye’dekine yakın olmakla birlikte 4.5 TL’nin altında.