Tüpraş Romanya'nın 2 Dev Şirketini Satın Aldı! Bedeli 32,9 Milyon Euro

Tüpraş Romanya'nın 2 Dev Şirketini Satın Aldı! Bedeli 32,9 Milyon Euro
Tüpraş'ın iştiraki Entek'in yüzde 100 pay sahibi olduğu Enspire Enerji, Romanya'da 214,26 MWm kapasiteli dev bir güneş enerjisi santrali kurmak için harekete geçti.

Enspire Enerji, bu dev projenin ilk adımını atarak, Eco Sun Niculesti S.R.L. adlı şirketi satın almaya karar verdi. Eco Sun Niculesti, halihazırda bir kısmı başvuru aşamasında olmak üzere, güneş enerjisi santrali kurulumu için gerekli izinlere sahip bir şirket.

Ancak yatırım bununla sınırlı kalmayacak. Enspire Enerji, Eco Sun Niculesti'nin arazisine sahip Euromec-Ciocanari S.R.L. şirketinin de tüm hisselerini satın almayı planlıyor. Bu sayede proje için gerekli tüm araziler de Enspire Enerji'nin kontrolüne geçmiş olacak.

Tüm bu işlemler için toplamda 32,9 milyon euroluk bir bedel ödenecek. İşlem kapanışının 31 Ocak 2025'e kadar tamamlanması öngörülüyor.

Ancak hisselerin devri, projenin inşaata hazır hale getirilmesi gibi ön şartların tamamlanmasına bağlı olacak.

Bu yatırım, Tüpraş'ın yenilenebilir enerji alanındaki iddiasını bir kez daha ortaya koyuyor. 214,26 MWm kapasiteli bu güneş enerjisi santrali, tamamlandığında Romanya'nın en büyük güneş enerjisi projelerinden biri olacak ve önemli bir miktarda temiz enerji üretimine katkıda bulunacak.