TÜİK’in sepeti 20 aydır devlet sırrı

TÜİK’in sepeti 20 aydır devlet sırrı
"Hissedilen enflasyon yüzde 129" itirafı ile herkesi şoke eden TÜİK enflasyon sepetini kararttı. "Hangi ürünün fiyatı ne kadar arttı?" sorusunun cevabı meçhul.

Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) yıllık enflasyonun yüzde 129 olarak ilan ederken, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre, Tüketici Fiyat Endeksi sadece yüzde 65 arttı.

Ancak TÜİK’in enflasyon sepetindeki 409 maddeye dair fiyat değişikliklerini saklaması şaibe iddialarını teyit ediyor.

409 ürünün aylık fiyat değişimlerini gösteren ve enflasyon sepeti olarak bilinen “madde sepeti ve ortalama madde fiyatları” tablosunu 20 aydır gizli tutuyor.

“ENFLASYON SEPETİNDE NE, NE OLDU?” SORUSU CEVAPSIZ

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu “TÜİK madde sepetini açıklamayarak aslında enflasyonu neye göre ölçtüğünü de açıklamamış oluyor.” dedi.

TÜİK, 409 ürünün aylık fiyat değişimlerini gösteren ve enflasyon sepeti olarak bilinen “madde sepeti ve ortalama madde fiyatları” tablosunu 20 aydır açıklamıyor. Enflasyon sepeti olarak bilinen bu tablo sayesinde hangi ürününün fiyatının en çok arttığı kamuoyu tarafından öğrenilebiliyordu. Ancak TÜİK, Haziran 2022’den beri bu verileri kamuoyuyla paylaşmıyor.