TL'nin değer kaybı dış basında: Erdoğan'ın siyasi müdahalesinin bir başka kanıtı

Türk lirasının dolar karşısındaki değer kaybı, uluslararası basında yer bulmaya devam ediyor. Haberlerde "Erdoğan'ın Türkiye'nin bankacılık sistemine siyasi müdahalesinin bir başka kanıtı" yorumu yapılıyor.

Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Ekim 2021 11:00
TL'nin değer kaybı dış basında: Erdoğan'ın siyasi müdahalesinin bir başka kanıtı

ABD doları karşısında değer kaybetmeye devam eden Türk Lirası uluslararası basın kuruluşlarının da gündeminde yer alıyor. Dolar, dün 9,18'e kadar yükselerek kendi rekorunu kırdı. ABD dolarının karşısında Türk lirasının yaşadığı değer kaybı uluslararası basında "güçsüzleşme" olarak yorumlandı.

Lira, dün gün içinde yüzde 1 kayıpla dolar karşısında 9,19 rekor bir düşüş yaşamıştı.

'Siyasi müdahalenin bir başka kanıtı'

Middle East Eye isimli internet sitesinin İngiliz haber ajansı Reuters'a dayandırdığı haberinde, dün gece kendi rekorunu kırarak 9,18'e yükselen ABD doları karşısında değer kaybeden Türk Lirası için "siyasi müdahale" yorumu yapıldı. İlgili haberde, "Türkiye'de Erdoğan'ın üç Merkez Bankası başkanını görevden almasından sonra lira rekor düşük seviyeye geriledi" ifadeleri yer alıyor. Ayrıca haberde, analistlerin, Erdoğan'ın kararının Türkiye'nin bankacılık sistemine siyasi müdahalesinin bir başka kanıtı olduğunu belirttikleri söyleniyor.

Reuters: Kayıplar arttı

İngiliz haber ajansı Reuters da dolar karşısında rekor seviyeye gerileyen Türk Lirası için "beklenmedik faiz oranının yeni bir satış dalgasına yol açması ve doların diğer para birimleri karşısında güçlenmesinin ardından kayıplarını artırdı" diye yazdı.