Tahıl Fiyatlarında Sert Düşüş

Tahıl Fiyatlarında Sert Düşüş
Buğday fiyatları son iki ayın en düşük seviyesine geriledi. S&P GSCI Tarım Endeksi, bahar aylarında yaşanan hareketliliğin ardından yılbaşındaki seviyesine indi.

Buğday, soya ve mısır fiyatları, üretim kaygılarının azalmasıyla küresel piyasalarda son iki ayın en düşük seviyelerinde seyretmeye devam ediyor.

Yüksek arz ve dengeli talep görünümü küresel tahıl piyasalarında fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor. İki ayın en düşük seviyesine gerileyen buğday fiyatları, soya fasulyesinin %6 değer kaybettiği aylık düşüşle birlikte izleniyor. Mısır fiyatları ise kritik seviye olan 4.50 doların altında işlem görüyor.

a9156-wqq.jpg

BUĞDAY EN DÜŞÜK SEVİYEYİ GÖRDÜ

Bahar aylarındaki hareketliliğin ardından S&P GSCI Tarım Endeksi yılbaşındaki seviyesine geri döndü. ABD’de artan hasat ve Rusya’daki iyi başlangıç rekoltelerine ilişkin açıklamaların kuzey yarımkürede arz kaygılarını hafifletmesiyle Chicago’da buğday fiyatları iki ayın en düşük seviyesine indi. Kile başına 5.80 dolara gerileyen buğday vadelileri, kuru koşullar ve donların Rusya’daki üretim tahminlerini aşağı çekmesiyle geçen ay 10 ayın en yüksek seviyesi olan 7.20 dolara ulaşmıştı; o zamandan beri fiyatlar yüzde 18 düştü.

Artan yağışlarla buğday fiyatlarında düşüş gözlemleniyor. ABD Tarım Bakanlığı, kışlık buğday hasadının bir hafta önce %27 oranında tamamlandığını ve bu oranın beş yıllık ortalama olan %14’ün üzerinde olduğunu açıkladı. Ayrıca, kışlık buğday mahsulünün %49’unun iyi veya mükemmel durumda olduğunu bildirdi. Karadeniz bölgesinde, Rusya ve Ukrayna’nın kurak bölgeleri yeniden yağış almaya başladı ve bu durum, Rusya hasadında beklenenden daha iyi verim beklentisi yarattı. Commonwealth Bank analisti Dennis Voznesenski, “Kanada ve Avustralya’da toprak nemi iyileşiyor; şu anda fiyatlara yukarı yönlü desteği görmek zor,” dedi.

birol-tas-1.jpg

SOYADA SON BİR AYDA KAYIP %5’TEN FAZLA

Yüksek arz ve dengeli talep görünümü nedeniyle soya fasulyesi vadeli işlemleri baskı altında kalmaya devam ediyor. Yüksek arz ve yatay talep beklentileriyle fiyatlar son bir ay içinde %5’ten fazla düşerek kile başına 11.6 dolarla altı haftanın en düşük seviyesine indi. Geçtiğimiz hafta ABD Tarım Bakanlığı, 2024/25 pazarlama yılı için ABD başlangıç ve bitiş stoklarını yukarı yönlü revize etmişti.

soya-2-scaled.jpg

MISIRIN KİLESİNDE DÜŞÜŞ

Mısır vadeli işlemleri Haziran ayında kile başına 4.50 doların altına indi ve bu seviyede kalmaya devam ediyor. ABD'li çiftçilerin daha yüksek fiyat beklentisiyle stoklarını satmaktan kaçınmaları, bol miktarda arzın oluşmasına yol açtı. 1 Mart itibarıyla çiftlikteki mısır stokları 5 milyar kilenin biraz üzerindeydi; bu, o tarih için kaydedilen ikinci en yüksek seviye. ABD Tarım Bakanlığı, stokların daha da artmasını bekliyor, bu da fiyatları baskı altında tutuyor. Uzmanlara göre, fiyatlar 4.45 doların altına inerse, 4.30 dolara kadar geri çekilme yaşanabilir.

TÜRKİYE BASKISI RUS BUĞDAYINI DÜŞÜRDÜ

Türkiye’nin buğday ithalatına getirdiği yasak ve kötü hava koşullarına ilişkin endişelerin azalması, Rusya’nın yeni hasat buğday ihracat fiyatlarını düşürdü. Temmuz ayında teslim edilmesi planlanan yüzde 12.5 proteinli Rusya yeni mahsul buğdayının fiyatı, geçen haftanın sonunda metrik ton başına 234 dolara geriledi. Bu, eski mahsul buğdayın bir hafta önceki fiyatından 8 dolar daha düşük. IKAR başkanı Dmitry Rylko, Türkiye’nin ithalatı durdurmasının yanı sıra diğer ithalatçılardan gelen talebin de zayıf olduğunu belirtti. Alıcılar, Karadeniz bölgesindeki hasatın beklenenden daha iyi olduğunu fark etti. Sovecon, “Rusya’da hava yeni mahsul için daha uygun hale geliyor. Piyasa şimdilik bunu fiyatlamış gibi görünüyor,” dedi. Dünyanın en büyük buğday ihracatçısı Rusya’nın dış satımları geçen hafta 1.36 milyon tondan 0.80 milyon tona geriledi.