Sıfır veya ikinci el otomobilde fiyatların düşeceği tarih belli oldu

Sıfır veya ikinci el otomobilde fiyatların düşeceği tarih belli oldu
Dünya geneli ve Türkiye'de otomobil piyasasının düşeceği tarih belli. Sıfır otomobil ve ikinci el otomobil de fiyatlar dibi görecek. İşte detaylar...

Otomobil Piyasasında Fiyatların Düşeceği Tarih Açıklandı

Türkiye ve dünya genelinde otomobil fiyatlarının düşeceği tarih nihayet belli oldu. Sıfır ve ikinci el otomobil almayı planlayanlar için önemli bilgiler paylaşan Autorola Türkiye Genel Müdürü Aslı Göker, otomobil piyasasına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Dünya Genelinde ve Türkiye’de Durum

2024 yılı itibarıyla otomobil fiyatlarındaki yüksek artışlar Türkiye’de pek çok vatandaşı zor durumda bırakmış durumda. Aslı Göker, sıfır otomobillerde dünya genelinde yüzde 3-4, ikinci el otomobillerde ise yüzde 1-2 oranında bir büyüme beklediklerini ifade etti.

Avrupa Mutabakatının Etkileri

Türkiye’de Temmuz ayında yürürlüğe girmesi planlanan Avrupa Mutabakatı, otomobil piyasasını önemli ölçüde etkileyecek. Bu mutabakat, güvenlik tedbirleri ve teknolojileri olmayan araçların satılmasını yasaklayacak. Bu nedenle otomobil üreticileri, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında ellerindeki stokları eritmek zorunda kalacaklar.

Sıfır ve İkinci El Piyasalarındaki Değişim

Göker, sıfır araç pazarının Temmuz ayına kadar üretici markaların alacağı aksiyonlar nedeniyle biraz daha yukarı yönlü bir hareket sergileyebileceğini belirtti. Bu, tüketicilerin Temmuz ayına kadar uygun fiyatlı sıfır araçları tercih etmesine olanak sağlayacak.

Ancak bu durumun ikinci el pazarına olumsuz yansıyacağını ifade eden Göker, sıfır araçlara olan talep arttıkça ikinci el araç fiyatlarının düşeceğini söyledi.

Özetle:

Sıfır ve ikinci el otomobil fiyatlarının düşeceği tarih: Temmuz 2024

Fiyatlardaki düşüşün nedeni: Avrupa Mutabakatı ve üreticilerin stok eritme çabaları

Beklenen büyüme oranları: Sıfır otomobillerde yüzde 3-4, ikinci el otomobillerde yüzde 1-2

Otomobil piyasasındaki bu gelişmeleri yakından takip edenler için Temmuz ayı önemli bir dönemeç olacak. Hem sıfır hem de ikinci el araçlarda fiyatların düşmesi, araç almayı planlayanlar için avantajlı bir dönem sunacak.