Selçuk Geçer Uyardı! Seçimden Sonra Döviz Şokuna Hazır Olun, 60 TL'ye Dayanır

Dolarla ilgili tahminleriyle çok konuşulan ekonomist Selçuk Geçer, Halk Tv'de Ekrem Açıkel'in sunduğu Halkın Haberi Özel'de uyarılarda bulundu. Geçen şu anda doların 31 TL'ye tutulmasının çok tehlikeli olduğunu belirterek, gerçek döviz kurunun 45-50 TL'lerde olduğunu söyledi. Geçer, böyle giderse seçimden sonra döviz şokunun kaçınılmaz olduğunu anlattı.

Dolar kurunun şu anda 50 TL olduğunu, turizmcilerin ve ihraçatçıların döviz kurunu bu rakamdan fiyatladığını söyleyen Selçuk Geçer, uyarılarını sürdürdü.

"Enflasyonu hesap etsek dolar şu anda 50 TL olmalıydı" diyen Geçer, "Son iki seneden bu tarafa doğru getirdiğimizde dolar zaten şu anda 50 TL'ye dayanmış durumda. Doların gerçek değerini söylüyorum size, gerçek, olması gereken değer" dedi.

Geçer "Bana soruyorlar, dolar 45 ne zaman olacak 50 ne zaman olacak diye. 50 oldu zaten, senin 31 TL'de tutuyor olman dövizi o divizin 50 TL olmadığı anlamına gelmiyor" diye konuştu.

selcuk-gecer.jpg

Geçer'in açıklamaları özetle şöyle:

"İhracatçısından turizmcisine kadar, yüzlerine de söyledim. Bu arkadaşların hepsinin ben 40 TL üzerinde fiyatlama yaptığını biliyorum dedim, kimsenin gıcı çıkmadı. Pek çok sektör 40 ile 50 arası doları fiyatlıyor.
Ree sektör sattığı malı yerine koyabilmesi için, maliyetleri yönetebilmesi için, karlılığını en azından yüzde 5ler 10'lar civarında tutabilmek için bunu yapmak zorunda.

atesli-dolar.jpg

Seçimden sonra bir anda döviz hareketlerini görmeye başlayacağız. Baskılarlarsa turizm gelirleri düşecek, ihracat gelirleri düşecek. Yatırımları yurtdışına taşıyacaklar, neden sen bunların getirdiği dövizin yarısına el koyuyorsun.

Bugün 50 TL olması gerek doları 30 TL'de tutarsan, sene sonunda 60 TL - 70 TL olması gereken doları baskılamaya devam edersen ne olur? Öyle ya da böyle bu kontrolden çıkar, bir anda 60 TL'ye gider.

Yıl sonunda 60 TL'ye bugünden gitmesiyle, yıl sonunda son ayda gitmesi arasında korkunç fark var. Birisi kriz çıkartarak yapıyor, zarar veriyor. Öbürü ise rutinde gittiği için herkes buna hazırlanma fırsatı buluyor. Dolayısıyla seçimden sonra çok ciddi hareketler göreceğiz."