Savunma Sanayi Devi Tarihinin En Büyük Siparişini Aldı! Tank, Askeri Araç, Uçaksavar Ve Askeri Mühimmat Üretiyor

Savunma Sanayi Devi Tarihinin En Büyük Siparişini Aldı! Tank, Askeri Araç, Uçaksavar Ve Askeri Mühimmat Üretiyor
Alman savunma sanayi devi Rheinmetall, Ukrayna savaşı nedeniyle şirket tarihindeki en büyük siparişini aldı... 8,5 milyar euro değerindeki topçu mühimmatı siparişi, Rheinmetall’in üretim kapasitesini artırmasını sağladı.

Alman ordusu, Rheinmetall’den 8,5 milyar euro değerinde topçu mühimmatı sipariş etti. 2023 yılında yürürlüğe giren ve 1,3 milyar euro olan sözleşmenin kapsamı genişletildi. 155 milimetre kalibrelik mermiler, 40 kilometre mesafedeki hedefleri vurabiliyor. Kaç tane sipariş edildiği açıklanmadı. Rheinmetall’in üretim tesisleri Almanya, İspanya, Güney Afrika ve Avustralya’da bulunuyor.

DW Türkçe'nin haberine göre Rheinmetall mühimmatının büyük kısmı Ukrayna’ya gönderilecek. Almanya, Ukrayna’ya daha fazla cephane göndermeyi planlıyor. Rheinmetall Genel Müdürü Armin Papperger, "Alman Federal Cumhuriyeti ve müttefiklerinin güvenlik önlemleri çerçevesinde bu uzun vadeli sözleşmeye duyduğu güven için müteşekkiriz" dedi.

YENİ TESİS İNŞA EDİLİYOR

Rheinmetall, Aşağı Saksonya'da bulunan Unterlüß’te yeni bir tesis inşa ediyor. Tesisin temel atma törenine Başbakan Olaf Scholz ve Savunma Bakanı Boris Pistorius katıldı. Papperger, yeni siparişle hükümetin verdikleri sözü tuttuğunu söyledi. Unterlüß’teki tesis, tam kapasite kullanılacak.

Rheinmetall, yeni sözleşme kapsamında mühimmat teslimatına 2025 başında başlayacak. İlk etapta 880 milyon euro değerinde mühimmat teslim edilecek. Şirket, Ukrayna savaşı öncesi yılda 70 bin topçu mermisi üretiyordu. Expal’ı satın alarak üretim kapasitesini artırdı. 2025'te yıllık üretimi 700 bine, 2027'de ise 1 milyon 100 bine çıkarmayı hedefliyor.

100 MİLYAR EUROLUK FONDAN FAYDALANIYOR

Rheinmetall, tank, askeri araç, uçaksavar ve askeri mühimmat üretiyor. Şirket, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş sonrası oluşturulan 100 milyar euroluk fondan en fazla yararlanan şirketlerden biri oldu. Rheinmetall, Alman ordusunun yenilenmesinde önemli bir rol oynuyor.