Piyasalar 22 ve 23 Eylül'e kilitlendi: Faiz indirimi kararları doları ve borsayı nasıl etkiler?

Piyasalar 22 ve 23 Eylül'e kilitlendi: Faiz indirimi kararları doları ve borsayı nasıl etkiler?
Piyasalar önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan iki faiz kararına odaklanmış durumda. 22 Eylül'de ABD Merkez Bankası'nın (Fed), 23 Eylül'de ise Türkiye Merkez Bankası'nın faiz kararını açıklaması bekleniyor. Peki, faiz indirimi dolar ve borsayı nasıl etkiler?

Para piyasalarında nefesler tutuldu. 22 Eylül’de ABD Merkez Bankası’nın (FED), 23 Eylül’de de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yapacağı faiz toplantıları kritik öneme sahip.

ABD'de enflasyon beklentilerin altında kaldı

Geçtiğimiz hafta ABD’den gelen enflasyon rakamlarının piyasa beklentilerinin altında kalmasıyla, FED üyelerinin uzun zamandır ifade ettikleri enflasyonun geçici olduğu yönündeki açıklamaları teyit edilmiş oldu. Öte yandan bu verilerle enflasyon endişelerinin bittiğini söylemek için erken. Çünkü ABD’de enflasyon hala yüksek seviyelerde.

22 Eylül faiz kararı

FED'in tahvil alımlarını azaltma konusunda atacağı adım son veri ile piyasalar tarafından bir miktar ötelenmişe benziyor. İşte bu noktada FED'in 22 Eylül’deki toplantı sonrası yapacağı açıklamalar piyasalarda yönü etkileyebilecek önemde.

Odak değişimi etkiledi

Dünya'dan Ufuk Korcan'ın haberine göre, önceki hafta Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun odağın manşet enflasyondan çekirdek enflasyona çevrildiğini söylemesi piyasalarda hareketliliğe neden olmuş ve kurlarda bir miktar yukarı hareket yaşanmıştı.

Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından yabancı para zorunlu karşılık oranlarında 200 baz puan artırıma gidilmesi sonrasında gözler 23 Eylül’deki Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Piyasalardaki genel beklenti Merkez’in politika faizlerinde bir değişikliğe gitmeyeceği yönünde.

thumbs-b-c-9f6fb4f11e053524dd9ad1913cfe5eac.jpg

Uzmanların tahminleri değişti

Piyasalardaki ağırlıklı beklenti Merkez Bankası’nın ilk faiz indirimini kasım ve aralık ayında yapacağı yönündeydi. Öyle ki BloombergHT’nin beklenti anketine katılan 21 kurumdan sadece 4’ü eylül ve ekimde indirim beklediğini söylemişti. Ancak Başkan Kavcıoğlu'nun açıklamalarının ardından sürpriz indirim gelebileceğini düşünen uzmanların sayısında artış var. Enflasyondaki yüksek seyre rağmen faiz artırımı piyasaların gündeminden çıkmışa benziyor. İlk faiz indirimine yönelik miktar beklentileri ise 50 baz puanda yoğunlaşıyor.

Mevduatta uzun vadeleri cazip hale getirebilir.

Yüksek enflasyona rağmen parasını riske atmayanlar için mevcut faiz seviyeleri mevduatta 6 aydan daha uzun vadeleri cazip hale getirebilir. Böylece tasarruf sahipleri vade sürecinde olabilecek faiz indirimlerinin getirileri üzerinde yaratabilecek düşüşlerden daha az etkilenebilir. Ayrıca 180 gün yerine 181 gün vadeyi tercih edenler, elde edecekleri faiz geliri için daha düşük stopaj ödeyecek. 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli hesaplardan yüzde 5, 1 yıla kadar (1 yıl dahil) vadeli hesaplardan yüzde 3 oranında stopaj alınıyor. 1 yıldan uzun vadeli hesaplarda ise stopaj oranı yüzde 0.

grf-f9jc.jpg

Borsada kritik seviye

Geçen hafta yurtdışındaki zayıf görünüm Borsa İstanbul’da da etkili oldu. Hisse senedi piyasaları da önümüzdeki hafta Fed ve TCMB toplantılarını yakından takip edecek BIST 100 Endeksi’nin 1.430 puanın altına kalıcı olarak inmesi halinde 1.414 ve devamında 1.396’ya kadar yeni bir satış dalgası görülebilir. Orta vade için izlenecek en önemli destek 1.396 puanda. Buranın altına sarkılması teknik görünümün daha da bozulmasına neden olabilir. Endekste 1.450’nin aşılması halinde alımlar artabilir ve 1.463’e kadar yeni bir yükseliş yaşanabilir. Bu seviyenin üzerinde 1.480 puan hedeflenebilir.

dolar.jpg

Dolar nasıl etkilenir?

Önceki hafta Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamalarının ardından 8.50 TL’nin üzerini test edip geri çekilen dolar, geçen hafta büyük bölümünde 8.42-8.47 TL aralığında hareket etti.

Haftanın son işlem gününde ise kurlar 8.50’nin üzerine çıktı. Kurda geri çekilmeler yaşanması halinde 8.40 ve 8.38 TL destek seviyeleri olarak öne çıkıyor. Yukarı yönlü hareketlerde ise 8.70 ve 8.80 TL direnç noktaları olarak takip edilecek. Merkez Bankası’nın beklentilerin aksine faiz indirimine gitmesi halinde direnç noktalarının test edilebileceği söyleniyor. Burada olası yükseliş hareketinin şiddetini hem faiz indirimin miktarı hem de Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrası yapacağı açıklamaların satır aralarındaki ifadeler belirleyecek.

Etiketler :