Ekonomi yazarı Zelyut tarih verdi: Dolarda kızılca kıyamet kopacak

Ekonomi yazarı Zelyut tarih verdi: Dolarda kızılca kıyamet kopacak
Ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası’nın 3. çeyrekte faiz indirimine gideceğini söyleyerek, "O zaman kızılca kıyamet kopacak. Bakın adı anıldı dolar kuru 8.50 TL oldu" ifadelerini kullandı.

Yeniçağ gazetesi ekonomi yazarı Evren Devrim Zelyut, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıklamaları üzerine dolarda yaşanan hareketliliği değerlendirdi.

Kavcıoğlu’nun, 'Çekirdek enflasyon' vurgusunun ardından dolar ve eurodaki sert yükseliş gerçekleştiğine dikkat çeken Zelyut, 23 Eylül’de dolar kurunda kıyametin kopacağını belirtti.

'Kızılca kıyamet kopacak'

Merkez Bankası’nın 3. çeyrekte faiz indirimine gideceğini söyleyen Zelyut, "O zaman kızılca kıyamet kopacak. Bakın adı anıldı dolar kuru 8.50 TL oldu" ifadelerini kullandı.

Operasyonun fiilen başlamamasına rağmen başlayacağına dair sinyallerin bile dolar kurunu kritik 8.50 direncine kadar götürdüğüne dikkat çeken Zelyut yazısının devamında şu itirazları yaptı:

"TÜİK’in raporunda enerji, gıda, alkolsüz içecekler, tütün ve altın hariç çekirdek enflasyon baktığımızda yüzde 16.76 olduğunu görüyoruz. Ama bakın enerjiyi ve gıdayı çıkardık. Ben doğalgaz, elektrik kullanmıyor muyum? Bunlara sürekli zam geliyor. Haliyle bunlar benim yaşantımda beni fakirleştiriyor. Ben yemiyor muyum gıdayı nasıl çıkartırsın enflasyondan. Bunları çıkarıp öyle enflasyon hesaplamak ne kadar doğru. Böyle saçmalık olur mu?"

'Enflasyonu düşürmenin tek koşulu var'

Faiz indirimine karşı olmadığına fakat önce enflasyonu indirmek gerektiğine vurgu yapan Zelyut, "Enflasyonu düşürmenin tek koşulu var. Reformalar yapacaksın. Yarını kurtarmak için 5 yıllık, 10 yıllık planlar yapmanız lazım. Bunun haricinde bizim varacağımız yer aynen Berat Albrayrak dönemindeki gibi talimatla inen faiz doları yukarı doğruyu çıkartır.

Piyasa ekonomi yönetimine olan güvenini o kadar yitirmiş ki; bir ters haber duyduğunda dolar kurunda 30 kuruşluk çok sert tepkiler veriyor. Bu ne demek yarın siz tasarladığınız şeyi icraata döktüğünüz anda çok sert dalgalarla karşılaşacaksınız demektir. Çünkü siz güvenizi bitirmişsiniz."

Etiketler :